MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO

Redakcja
Wideo
od 12 lat
20 marca ruszył największy do tej pory protest rolników w kraju. Rolnicy protestują również w Lubuskiem, a kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. W związku z akcją prowadzoną przez rolników zablokowane zostały kluczowe trasy w regionie - w tym przejścia graniczne. Sprawdzamy na bieżąco gdzie i jakie występują utrudnienia.

Godzina 18.30

Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o kolejnych odblokowanych odcinkach dróg. Są to:

 • droga krajowa nr 22 Strzelce Krajeńskie - Stare Osieczno
 • droga S3, węzeł Międzyrzecz Południe
 • droga krajowa nar 32, miejscowość Bucze
 • droga krajowan nr 92, miejscowość Myszęcin
 • droga S3, węzeł Świebodzin Południe
 • droga S3, węzeł Świebodzin Północ

Godzina 17.45

GDDKiA informuje o zakończeniu blokady trasy S3 między węzłami Gorzów Wlkp Południe i Skwierzyna Zachód.

Godzina 17.20

W środę (20 marca) zakończy się protest rolników na przejściu granicznym Gubinek, pod Gubinem. W ostatnim dniu polskich gospodarzy rolnych wsparli Niemcy. Jak wygląda ostatni dzień protestu? Więcej informacji tutaj: Ostatni dzień blokady rolników na przejściu Gubinek. Protest na granicy pod Gubinem wsparli Niemcy

Godzina 17.17

GDDKiA poinformowała o zakończeniu utrudnień spowodowanych protestami rolników na kolejnym odcinku trasy S3. Tym razem przejezdna jest już "ekspresówka" między węzłami Nowa Sól Zachó i Nowa Sól Południe. Zakończyły się też utrudnienia na drodze krajowej nr 22 w Strzelcach Krajeńskich.

Godzina 16.10

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim kolejnym komunikacie poinformowała o zakończeniu blokad rolników na drodze krajowej na 27 na odcinku Żary - Zielona Góra oraz na drodze krajowej nr 32 na odcinku Sulechów - Wolsztyn.

Godzina 15.45

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zakończyły się utrudnienia na autostradzie A18 pomiędzye węzłami Iłowa i Luboszów.

Godzina 14.00

Rolnicy protestują na A18 w Iłowej. Do godziny 16.00 ruch będzie zablokowany w obie strony. Protestujący zaznaczają jednak, że zachoują korytarz życia i przepuszczają pojazdy uprzywilejowane.

Więcej przeczytacie tutaj:
Protest rolników na A-18! Korki w środę 20-03-2024!

Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO
Małgorzata Trzcionkowska

Godzina 13.38

Trasa Północna przy węźle S3 - zielonogórska policja kieruje ruchem.

Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO
Mariusz Kapała

Godzina 13.11

Węzeł Świebodzin Południe - Węzeł Zielona Góra Północ - droga zablokowana w obu kierunkach.

- Dla pojazdów osobowych objazd starą drogą nr 3 przez stary most w Cigacicach w obu kierunkach, dla ciężarowych stara droga nr 3, DW 278, DW 282 przez most w Milsku do węzła Zielona Góra Południe w obu kierunkach - informuje zielonogórska GDDKiA.

Godzina 12.40

 • W Gorzowie Wielkopolskim trwa protest rolników. Na miejscu są policjanci, którzy monitorują sytuację i pomagają kierowcom - informuje Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO
KMP GORZÓW WLKP.

Godzina 10.17

Rolnicy zablokowali trasę między Torzymiem a Świebodzinem. Blokadę uwtorzono w miejscowości Bucze. Utrudnienia potrwają 9 godzin. Ruchem kierują policjanci. Blokada rolników pojawiła się także w Nowogrodzie Bobrzańskim. Zablokowna jest droga w obu kierunkach na trasie Zielona Góra - Żary. Utrudnienia potrwają 9 godzin. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem.

Godzina 9.46

Rozpoczęły się blokady we wskazanych punktach w powiecie świebodzińskim. KPP w Świebodzinie apeluje o wyrozumiałość i korzystanie z objazdów.

Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO
KPP Świebodzin

Godzina 9.34

Protest rolników na S3 w Gorzowie Wielkopolskim rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 17.00. Od godziny 7.30 zamknięty przez policję został węzeł Południe w kierunku Zielonej Góry. Wjazd w kierunku Szczecina będzie otwarty. O godzinie 9.30 zamknięto węzły Zachód i Północ w kierunku Zielonej Góry. O godzinie 10. rozpocznie się protest na ul. Kasprzaka.

- Policjanci będą monitorować natężenie ruchu drogowego i kierować samochody na objazdy – poinformował rzecznik policji w Gorzowie Wielkopolskim kom. Grzegorz Jaroszewicz.

Protest rolników na trasie S3 w Świebodzinie zacznie się o godz. 13.00 i potrwa do czwartku do godz. 13.00. Rolnicy zablokują trasę na odcinku Węzeł Zielona Góra Północ – Węzeł Świebodzin Południe.

W Zielonej Górze samochody ciężarowe jadące w kierunku Sulechowa zostaną skierowane DW282 przez Milsko. Samochody osobowe pojadą Trasą Północną do centrum Zielonej Góry. Zamknięty zostanie zjazd na S3 z Trasy Północnej w Zielonej Górze w kierunku Sulechowa. Od Świebodzina do Sulechowa trasa S3 zostanie całkowicie zablokowana.

15.03.2024. nowa sol zgromadzenie protest rolnikow strajk rolnikow blokady blokada traktor ciagnik protest przeciwko zielonemu ladu zielony lad ue rolnicy
15.03.2024. nowa sol zgromadzenie protest rolnikow strajk rolnikow blokady blokada traktor ciagnik protest przeciwko zielonemu ladu zielony lad ue rolnicy rolnik
fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska

Godzina 9.30

Rolnicy zablokowali Myszęcin - utrudnienia występują więc na trasie Świebodzin - Brójce. Droga jest całkowicie zablokowana - ma to potrwać 10 godzin.

Godzina 9.00

GDDKiA w Zielonej Górze podaje, gdzie blokowane są już ulice w Lubuskiem. Sprawdźcie, gdzie przejazd jest albo utrudniony, albo niemożliwy:

 • Węzeł Gorzów Wlkp Południe - Węzeł Skwierzyna Zachód. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Wyznaczony objazd: Objazd DK22 i DK24. Blokada w tym miejscu ma potrwać 12 godzin.
 • Węzeł Iłowa - Węzeł Luboszów. Zamknięta jezdnia północna w. Luboszów, brak możliwości kontynuowania dalszej jazdy w kierunku Olszyny. Zamknięta jezdnia południowa w. Iłowa brak możliwości dalszej jazdy w kierunku Wrocławia. Utrudnienie potrwa 12 godzin.
 • DK 22, Strzelce Krajeńskie. W związku z blokadą występują utrudnienia na trasie Gorzów Wielkopolski - Dobiegniew. Ważne: tutaj co jakiś czas kierowcy są przepuszczani.
 • Węzeł Nowa Sól Zachód - Węzeł Nowa Sól Południe. Droga ma być zablokowana przez 10 godzin. Policjanci kierują kierowców na objazdy.
 • DK 32. Blokada w Kargowej. Trwa protest na trasie Sulechów - Wolsztyn. Utrudnienia potrwają 8,5 godziny. Rolnicy co jakiś czas będą przepuszczać kierowców.
 • Węzeł Świebodzin Północ i Świebodzin Południe. Brak możliwości wjazdu i zjazdu na drogę S3. Ruchem kierują policjanci. Utrudnienia potrwają 10 godzin.

Godzina 8.48

W Gorzowie rolnicy już przejeżdżają przez ulice miasta i jadą w kierunku planowanych blokad. W północnej stolicy Lubuskiego i okolicach rolnicy blokują: węzeł Południe, Zachód i Północ. Natomiast od godziny 10.00 protestem objęta zostanie ulica Kasprzaka. Ważne: ta trasa będzie okresowo blokowana, co oznacza oczekiwanie na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.

Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO

Godzina 8.07

Te drogi w Lubuskiem są już zablokowane:

 • DK18 w. Iłowa - Droga jest zablokowana, ruchem kieruje policja, utrudnienia potrwają do godz. 19.00
 • DK32 Granica Państwa ( Gubinek ) - droga ma być zablokowana do godz. 20.00, ruchem kieruje policja
 • 2b Granica Państwa - w. Świecko - blokada potrwa do godz. 22.00, ruchem kierują policjanci

Dziesiątki tysięcy rolników na ulicach

Miejscami protestów są przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy pojawili się już o wczesnych godzinach porannych.

W całym kraju zapowiedziano 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy osób.

Dlaczego rolnicy protestują?

Przypomnijmy: przez Polskę i Unię Europejską od kilku tygodni przechodzą fale protestujących rolników. Domagają się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.

Blokady w Lubuskiem. Tu nie przejedziesz

We wtorek 19 marca informowaliśmy, gdzie w Lubuskiem będą zablokowane drogi. Poniżej pełen ich wykaz.

W gminie Świebodzin będą to:

 • Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ (planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00),
 • Rondo Kresowe - skrzyżowanie drogi K92 z ulicą Wojska Polskiego i Starą K3 (09:00 – 18:00 - PUNKT BLOKADOWY ANULOWANY
 • Rondo Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe (09:00 – 18:00).

W gminie Szczaniec blokowana będzie:

 • Droga K92 (57 kilometr) - planowane godziny blokady to 07:00 – 19:00.

W gminie Skąpe:

 • Droga DW276 w miejscowości Radoszyn (planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00),
 • droga DW276 w miejscowości Skąpe (09:00 – 18:00).

W gminie Lubrza zablokowana będzie:

 • droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze (do wiaduktu w kierunku Mostki. Planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00).

W gminie Łagów:

 • droga DK92 Gronów - Poźrzadło - PUNKT BLOKADOWY ANULOWANY

W gminie Zbąszynek:

 • droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie (przejazd i blokada drogi 302, planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00. Blokada tylko w kierunku na Nądnie, przejazd w kierunku Zbąszynka i jeziora Kożlarskiego będzie możliwy.
 • Dąbrówka Wlkp. - blokada na ulicy Głównej (planowane godziny blokady: 10:30– 18:30). Ruch w kierunku na Zbąszynek i Zbąszyń bedzie jedynie spowolniony.

- Świebodzińscy policjanci będą zabezpieczać miejsca protestów - powiedział rzecznik policji w Świebodzinie asp. Marcin Ruciński.

Blokady rolników w powiecie żagańskim

Planowane blokady są też w środę w powiecie żagańskim. Blokady będą miały miejsce w Iłowie, w godzinach 8:00 – 16:00. Zablokowana ma zostać autostrada A18. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296. Jednak wyjazd dla jadących w kierunku Wrocław zostanie całkowicie zablokowany. Odcinek A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa będzie zablokowany.

Protestujący nie zablokują drogi DW296. Zostanie tam jednak wprowadzony ruch wahadłowy, co znacznie utrudni ruch i mogą tworzyć się korki.

Blokady powiecie zielonogórskim

Blokady w rejonie Zielonej Góry rozpoczną się w środę, 20 marca o godzinie 13.00 i potrwają do czwartku, 21 marca, do godz. 13.00. Organizator protestu zagwarantował, że pojazdy uprzywilejowane będą przepuszczane utworzonym korytarzem życia. Trasa S3 na odcinku węzeł Zielona Góra Północ – węzeł Świebodzin Południe będzie nieprzejezdna.

Organizacja ruchu:

Droga ekspresowa S3:

 • Węzeł Południowy (Racula) – wjazd od strony Nowej Soli - od godziny 12.30 w dniu 20 marca policjanci ruchu drogowego będą kierować:
  - pojazdy ciężarowe jadące w kierunku Sulechowa na drogę wojewódzką 282 (przez most w Milsku)
  - pojazdy osobowe na Trasa Północną, do centrum Zielonej Góry
 • Zamknięty zostanie zjazd na S3 od Trasy Północnej w Zielonej Górze w stronę Sulechowa - ruch będzie odbywał się w kierunku Nowej Soli lub na ulicę Kętrzyńską w Zielonej Górze (osiedle Pomorskie)
 • Zamknięty zostanie zjazd na S3 od ulicy Kętrzyńskiej w Zielonej Górze w stronę Sulechowa - przekierowanie ruchu na Trasę Północną
 • Węzeł Północny (Trasa Północna) - zamknięcie ruchu na S3 w stronę Sulechowa przy zjeździe do Zielonej Góry - ruch będzie odbywał się wyłącznie w kierunku Trasy Północnej.
 • Węzeł Północny – rondo Sulechów - skrzyżowanie dróg W279 i W282: pojazdy ciężarowe kierowane przez Sulechów na drogę wojewódzką nr 282 w kierunku miejscowości Milsko.
 • Od Świebodzina do Sulechowa droga S3 będzie całkowicie zablokowana
 • Od Nowej Soli do Zielonej Góry trasa S3 będzie przejezdna w obu kierunkach

Cigacice

 • Pojazdy ciężarowe o DMC pow. 16 ton nie będą wpuszczane na most! Zakaz nie dotyczy pojazdów specjalnych PZZD, służb komunalnych oraz autobusów komunikacji lokalnej.

Droga wojewódzka nr 276

 • W miejscowości Skąpe zapowiadana jest całkowita blokada drogi do Radoszyna od 9.00 do 18.00 w środę, 20 marca.

Stara trójka od Rosina i Kalska do Sulechowa

 • Droga całkowicie zablokowana w godzinach protestu.

Droga DW 304 w Babimoście

 • Droga od ulicy Kargowskiej do ulicy Wolsztyńskiej będzie całkowicie nieprzejezdna w środę, 20 marca w godz. 10.00 - 16.00. Przy ulicy Kargowskiej przekierowanie ruchu na DW 313 w kierunku Kargowej
 • Miejscowości Zbąszyń i Wolsztyn przejezdne.

Droga DK27

 • Od strony Zielonej Góry do Nowogrodu Bobrzańskiego - droga przejezdna.
 • Od Nowogrodu Bobrzańskiego na skrzyżowaniu drogi K27 w kierunku miejscowości Klępina ruch zostanie przekierowany do miejscowości Klępina – Kotowice – Niwiska – Kaczenice lub Ochla.

Droga K32 - protest w godzinach 7.00 – 19.00 w dniu 20 marca

 • spowolnienie ruchu przez miejscowość Kargowa na odcinku od stacji paliw Orlen do wyjazdu z miejscowości w kierunku miejscowości Wolsztyn – policjanci będą na miejscu kierować ruchem.

Blokady na S3 i DK22 w Gorzowie

W gorzowskiej komendzie we wtorek, 19 marca odbyło się spotkanie z organizatorem protestu rolników. W wyniku rozmów częściowo zmieniają się dotychczasowe ustalenia dotyczące utrudnień w ruchu na drodze S3 i K22.

Zmieniają się godziny protestu. Będzie trwał od godziny 10 do 17.

 • o godzinie 7.30 zostanie zamknięty węzeł Południe (ulica Kasprzaka) w kierunku Zielonej Góry. Wjazd w kierunku Szczecina będzie otwarty (można dojechać wyłącznie do węzła Północ – ulica Szczecińska)
 • o godzinie 9.30 zamknięte zostaną:
  - węzeł Gorzów Zachód (ulica Kostrzyńska) i
  - węzeł Gorzów Północ (ulica Szczecińska) w kierunku Zielonej Góry.
 • o godzinie 10 rozpocznie się protest na ulicy Kasprzaka (w ciągu drogi DK22). Ulica będzie czasowo blokowana, co oznacza oczekiwanie na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy protestują w Lubuskiem. Te drogi zostały zablokowane 20 marca - tworzą się korki |RELACJA NA ŻYWO - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto