Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te fotografie Zielonej Góry mają ponad 100 lat! Uchwycono na nich wydarzenie, które zgromadziło tłumy - przelot balonu

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Balon nad miastem? Takie wydarzenie miało miejsce w 1913 roku. Dziś w tym miejscu znajduje się plac Powstańców Wielkopolskich.
Balon nad miastem? Takie wydarzenie miało miejsce w 1913 roku. Dziś w tym miejscu znajduje się plac Powstańców Wielkopolskich. Materiały z zasobów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprezentowało unikatowe zdjęcia z wydarzenia, które miało miejsce ponad 100 lat temu w ówczesnym Grünbergu. Tłumy mieszkańców oglądały przelot balonu w centrum miasta. Rozpoznajecie, z jakiego miejsca startował? Co dziś mieści się w tym punkcie Zielonej Góry?

Czym żyło miasto ponad sto lat temu? Okazuje się, że wtedy nie lada wydarzeniem był... przelot balonu, który poruszył wielu mieszkańców i sprawił, że na jednym z placów ówczesnego Grünbergu pojawiły się tłumy mieszkańców.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprezentowało unikatowe zdjęcia z tego wydarzenia. Co dziś o nim wiemy?

Te fotografie z Zielonej Góry mają ponad 100 lat! Wtedy latał tutaj balon:

Balon nad miastem? Takie wydarzenie miało miejsce w 1913 roku. Dziś w tym miejscu znajduje się plac Powstańców Wielkopolskich.

Te fotografie Zielonej Góry mają ponad 100 lat! Uchwycono na...

- 29 czerwca 1913 roku decyzją władz miasta zamknięto i wyłączono całkowicie z komunikacji publicznej Klietestraße (dziś ul. Mikołaja Reja), Kapellenstraße (dziś ul. Bohaterów Westerplatte), Straße an der Gasansalt (obecnie ul. Przy Gazowni) - wyjaśnia regionalista, dr Grzegorz Biszczanik. - Na Glasserplatz (dziś plac Powstańców Wielkopolskich) zakazano palenia! W mieście odbywało się rzadkie wydarzenie – chrzest grünberskiego balonu o nazwie „Niederschlesien”.

Wideo: rozbudowa filharmonii przy placu Powstańców Wielkopolskich:

To może być podpowiedź dla Czytelników, gdzie początek swojego lotu miał tenże balon. Miało to miejsce w okolicy dzisiejszego placu Powstańców Wielkopolskich. Dawniej znajdowała się tutaj także synagoga... Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. W czasie nocy kryształowej bojówki hitlerowskie spaliły bożnicę. Dziś w tej okolicy znajduje się Filharmonia Zielonogórska. Warto w tym miejscu dodać, że synagoga znalazła się też na fotografiach z przelotu balonu!

Wróćmy jednak do samego wydarzenia sprzed ponad 100 lat.

- Balon należał do Niederschlesisch-Märkischen Vereins für Luftfahrt (Dolnośląsko-Marchijskie Towarzystwo Lotów Powietrznych), które miało swoją siedzibę w Grünbergu - tłumaczy jeszcze Grzegorz Biszczanik. - Towarzystwo dawno planowało chrzest swojego nowego balonu, który był zwycięzcą eliminacji prestiżowych zawodów Gordona Beneta, jednak ze względu na różne, nieplanowane okoliczności termin musiał być wielokrotnie przesuwany. Kolejnym terminem miał być 29 czerwca 1913 r.

I tak też się ostatecznie stało. Wtedy udało się zorganizować przelot.

Wydarzenie zapowiadane w prasie przyciągnęło tłumy

Co ciekawe, wydarzenie zapowiadano wcześniej w lokalnej prasie.

- Od wieków ludzie marzyli o opanowaniu umiejętności latania, więc kiedy już nastąpiły pierwsze próby i loty pokazowe, zawsze wzbudzało to wiele emocji - wyjaśnia MZL w Zielonej Górze. - Nie tylko wśród uczestników lotów, ale także u widzów wydarzenia. Nic więc dziwnego, że na Glasserplatz (dziś Plac Powstańców Wielkopolskich) tego dnia zebrał się tłum „gapowiczów”.

Na zdjęciach widać tłumy elegancko ubranych mieszkańców, dla których wydarzenie musiało być pewnie sporą atrakcją. Bo i lot zorganizowano z wielką "pompą".

Zobaczcie, jak ten fragment miasta wyglądał w 1913 roku i jak prezentuje się obecnie. To niezwykła podróż w czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto