Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Też możesz zmienić budżet obywatelski Zielonej Góry na 2023 rok. Miasto ogłosiło ankietę

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mieszkańcy Zielonej Góry dzielą pieniądze z budżetu obywatelskiego od dziesięciu lat
Mieszkańcy Zielonej Góry dzielą pieniądze z budżetu obywatelskiego od dziesięciu lat Mariusz Kapała
Ten temat co roku wywołuje ogromne emocje. Chodzi o pieniądze, które umożliwiają realizację ciekawych planów samych mieszkańców na nowości w mieście. Równe szanse są najważniejsze, a jak zapisać je w regulaminie? Teraz każdy mieszkaniec może wypowiedzieć się na ten temat. Do 20 lutego można zgłaszać uwagi i propozycje zmian.

W tym roku mija dziesięć lat od uruchomienia pierwszego budżetu obywatelskiego w Zielonej Górze. Pionierem był tu Sopot (2011 rok). Winny Gród wraz z trzema innymi miasta w Polsce ruszył z budżetem obywatelskim rok później. Zielonogórzanom pomysł się spodobał i bardzo się zaangażowali w zgłaszanie pomysłów jak i podczas głosowania na zakwalifikowane zadania.

Mieszkańcy Zielonej Góry dzielą pieniądze z budżetu obywatelskiego od dziesięciu lat

Też możesz zmienić budżet obywatelski Zielonej Góry na 2023 ...

Budżet obywatelski 2023. Wypełnij ankietę!

Do podziału na różne zadania dziś mamy 6,5 miliona złotych. Zasady budżetu obywatelskiego od początku jego istnienia budziły wiele emocji. Mieszkańców domagali się m.in. by wyłączyć z niego zadania oświatowe czy też , by podzielić miasto na okręgi i zwiększyć szanse na realizację inwestycji w ich dzielnicach. Pandemia koronawirusa spowodowała, że trzeba było po raz kolejny zmienić reguły gry.

- A czy kolejne zmiany są możliwe. Bo chciałbym zaproponować podział terytorialny – pyta pani Anna. – Może warto tez zastanowić się nad zadaniami, by jak najwięcej mogło się zmieniać w naszym otoczeniu. Te większe inwestycje i tak wcześniej czy później zrealizuje miasto ze swojego budżetu.

Okazuje się, że tak. Każdy z nas może dorzucić swoją cegiełkę, by budżet obywatelski zadowalał jak najwięcej mieszkańców miasta.

- Od 7 do 20 lutego, mieszkańcy Zielonej Góry mają możliwość wypełnienia ankiety na miejskiej platformie internetowej do konsultacji zielonagora.konsultacjejst.pl.- mówi Paweł Zalewski, radni niezależny oraz przewodniczący komisji ds. konsultacji i budżetu obywatelskiego. - Ankieta umożliwia mieszkańcom Zielonej Góry ocenę dotychczasowych zasad i przebiegu Zielonogórskiego Budżetu Obywatelskiego w edycjach 2021-22.

Mieszkańcy mają także możliwość złożenia za pośrednictwem ankiety uwag i propozycji, służących udoskonaleniu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na rok 2023.

Od 7 do 20 lutego mieszkańcy Zielonej Góry mają możliwość wypełnienia ankiety na miejskiej platformie internetowej do konsultacji zielonagora.konsultacjejst.pl.
Od 7 do 20 lutego mieszkańcy Zielonej Góry mają możliwość wypełnienia ankiety na miejskiej platformie internetowej do konsultacji zielonagora.konsultacjejst.pl. Miasto czeka na opinie i propozycje zmian w budżecie obywatelskim

Budżet obywatelski każdy ma szansę zmienić

Jak dodaje Paweł Zalewski - ocena budżetu obywatelskiego, poza ankietą dla mieszkańców, obejmie także ankietę dla urzędników i członków komisji rady miasta ds. konsultacji i budżetu obywatelskiego, analizę obowiązującego regulaminu budżetu obywatelskiego i uwag z konsultacji prowadzonych przy jego wdrażaniu, analizę rekomendacji do BO wypracowanych przez oddolną grupę roboczą w 2017 roku.

Co się stanie ze zgłoszonymi przez mieszkańców opiniami i propozycjami zmian?

- Zgłoszone propozycje poddane zostaną ocenie społecznej w drugim etapie. Za pośrednictwem kolejnej ankiety mieszkańcy będą mogli wskazać najlepsze ich zdaniem rozwiązania – wyjaśnia Paweł Zalewski. - Dzięki temu będzie możliwe zaprojektowanie następnej edycji budżetu obywatelskiego wspólnie z mieszkańcami, tak aby jej zasady były jak najbardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań zielonogórzan.

Na końcu uzgodnień z mieszkańcami i urzędnikami przygotowany zostanie zbiorczy raport. Na jego podstawie wprowadzone zostaną zmiany do regulaminu BO. Raport i projekt uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego na 2023 rok zostanie przedstawiony radzie miasta.

Zobacz też - wyniki budżetu obywatelskiego 2022

Zobacz też wideo: Budżet obywatelski 2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto