Inwestycje w gminie Kargowa. Kanalizacja Wojnowa
Wojnowo to turystyczna perełka gminy Kargowa. Wieś położona nad Jeziorem Wojnowskim, daleko od głównej drogi. – Kto tutaj raz przyjedzie, to wraca. Śpiewają ptaki, a wieczorem kumkają żaby. To relaksuje – przyznaje jedna z kobiet.
Z korzystnych warunków mikroklimatycznych korzystają mali pacjenci Szpitala Rehabilitacyjno - Leczniczego dla Dzieci, który mieści się w zabytkowym pałacu nad jeziorem. Zielonogórzanie kupują tutaj działki i budują domki letniskowe.
Zobacz to miejsce na mapie:
Kanalizacja Wojnowa. Kiedy zaczną się prace?
We wtorek, 23 maja burmistrz Jerzy Fabiś podpisał umowę ze zwycięzcą przetargu na budowę kanalizacji dla wsi. W pierwszym etapie będzie budowana kanalizacja niskociśnieniowa i tłoczna. W drugim odbędzie się realizacja przyłączy.
– Zrobimy to na podobnej zasadzie, jak budowaliśmy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Będzie możliwość uzyskania dotacji, jeśli mieszkaniec nie będzie chciał tej dotacji przyjąć i sam realizować, wówczas my jako inwestor zastępczy wykonamy tę inwestycję – tłumaczy burmistrz. – Zależy nam, aby wszyscy się podłączyli, dlatego kwota dotacji powinna wystarczyć na wykonanie przyłącza.
Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Jeszcze w tym sezonie wieś nie będzie rozkopana. Proces przygotowania dokumentacji budowlanej i technicznej potrwa co najmniej pół roku.
Turystyczna perełka gminy Kargowa będzie skanalizowana. Kied...
Kanalizacja Wojnowa. Ile to będzie kosztować mieszkańców?
Do przyłączenia będzie ponad sto posesji. Nie wszyscy nastawieni są entuzjastycznie do zadania.
– Dla nas z tą kanalizacją nie jest po drodze – przyznaje jedna z mieszkanek. – Wykosztowałam się na szambo. Te pieniądze mi się nie zwrócą. Ale rozumiem radość innych mieszkańców, na niektórych uliczkach jest ciasno, nie wszędzie szambowóz może podjechać.
– Chyba najwyższa pora budować kanalizację – uważa Halina Żelazna, komendant bazy ZHP w Wojnowie, Chorągiew Dolnośląska i zapewnia, że w bazie dba się o środowisko i stosowane są wszystkie możliwe ekologiczne zasady. – Inwestorzy, którzy się zastanawiają, czy tu cokolwiek robić, czy nie robić, dostaną sygnał, że coś tutaj się dzieje, że ktoś o nich dba. Każdy, kto tu zechce zainwestować, będzie miał zagwarantowane, że cywilizacja dotrze.
Halina Żelazna stawia jednak pytanie o koszty.
– Nikt nie ma wątpliwości, że kanalizacja jest potrzebna. Każdy by chciał i uważa, że to jest dobra rzecz, tylko pytanie, ile to będzie mieszkańców kosztować. To będzie kluczowe, jeśli chodzi o opinie mieszkańców przy tej drożyźnie, którą dookoła mamy – tłumaczy.
Burmistrz wyjaśnia, że drożej nie będzie.
– W większości ludzie oczekują tej kanalizacji, dlatego, że wywóz ścieków to jest kwota 20 zł za metr sześcienny, na pewno odprowadzenie ścieków i oczyszczenie w oczyszczalni będzie tańsze dla mieszkańców – odpowiada Jerzy Fabiś.
Na realizację zadania gmina otrzymała 5,7 miliona złotych z rządowego programu Polski Ład. Wartość inwestycji to ok. 6,2 mln zł. Ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni w Babimoście.
Czytaj też:
- Miejsce na wypoczynek i warzywnik w Zielonej Górze. Zobacz, po ile są dzisiaj ogródki działkowe w mieście
- Robi świetne zdjęcia, nawet, jak pada deszcz wieczorem. Zmienił się radar w Kargowej. Podobne będą też w innych miejscowościach w regionie
- W Kargowej powstanie drugi klub malucha. Są pieniądze z programu MALUCH+. Otwarcie możliwe jeszcze w tym roku
- Kargowa potrzebuje obwodnicy. Jest nowy pomysł na tę inwestycję. Byłoby taniej, a to może przybliżyć realizację
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?