Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób i gdzie można zostać wolontariuszem w naszym mieście?

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Wolontariat to organizowanie i koordynowanie akcji charytatywnych.
Wolontariat to organizowanie i koordynowanie akcji charytatywnych. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do organizacji zrzeszających wolontariuszy w Zielonej Górze można zapisywać się przez cały rok. Są jednak okresy, kiedy bezinteresowne wsparcie bliźniego potrzebne jest bardziej. Jest kilka miejsc, w których możemy zadeklarować naszą pomoc.

Wsparcie wolontariatu - co to jest w praktyce

Wolontariat to bezinteresowna forma niesienia pomocy. Wymaga zaangażowania, dużej dawki empatii i wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku i w dowolnej chwili przystąpić do inicjatyw, które wpisane są w działania wielu instytucji.

Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej

Niesienie pomocy potrzebującym to wielka satysfakcja, ale tez ogromna odpowiedzialność. Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej proponuje różne formy wsparcia, w których można uczestniczyć jako wolontariusz, darczyńca, czy też osoba koordynująca akcje.

Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej mają swoje oddziały na terenie całej naszej Diecezji, czyli województwa lubuskiego i części dolnośląskiego. Łącznie w tych wszystkich oddziałach mamy blisko trzy tysiące wolontariuszy, którzy działają w parafialnych zespołach Caritas. To jest takie przedłużenie naszych rąk, ponieważ my tu jesteśmy jakby bazą zarządzającą jako diecezjalny Caritas, natomiast lokalne parafie współpracują z nami, mają bliski kontakt z osobami potrzebującymi. Niezależnie od nich działają również szkolne koła Caritas, które zrzeszają około 1000 młodych ludzi, działających na terenie swoich szkół. Przy ul. Bema w Zielonej Górze prowadzimy Centrum Wolontariatu i tu też mamy wolontariuszy, niezbędnych do koordynowania akcji, które realizujemy - wyjaśnia Sylwia Grzyb, rzeczniczka Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Wolontariusze angażują się w zbiórki żywności, w okresie pandemii zaopatrywali osoby będące na kwarantannie, zbierali przybory szkolne dla dzieci i organizowali akcje pomocowe. Przykładem może być wsparcie wolontariuszy przy organizacji Dnia Dziecka w Rokitnie dla około 5000 dzieci.

- Moja prośba, a zarazem propozycja dla osób, które chcą się wdrożyć w wolontariat, poświęcić trochę czasu dla drugiej osoby, aby zgłaszały się do swoich parafii - tam wszędzie działamy i tam potrzebujemy rąk do pracy - dodaje Sylwia Grzyb

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości

Idea inicjatywy sięga 2001 roku. Jest oparta na korelacji pomiędzy darczyńcami i wolontariuszami. Wolontariusze współpracują z potrzebującymi wsparcia rodzinami i kontaktują się z darczyńcami którzy wychodzą naprzeciw potrzebom z dedykowaną pomocą. To prężnie funkcjonujący projekt społeczny. Ze strony instytucji dowiadujemy się o pilnym naborze do kolejnej edycji akcji charytatywnej. Wg organizatorów potrzeba tych, którzy:

Docierają z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, a gdzie wciąż jej brakuje, przywracają godność i nadzieję, dają impuls do podniesienia się z trudności i bezsilności.

WIDEO: Dzieci w fotografii Anny Wańczko – wystawa w Galerii Centrum Pomocy Warto Jest Pomagać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto