Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto zobaczyć w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Nowa wystawa "Arsenał Atomowy - Gwarantem Trwałego Pokoju"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Na ekspozycji można zobaczyć fotografie byłych magazynów broni jądrowej, przedmioty związane z pobytem Wojsk Radzieckich w Polsce, a także sprzęt do rozpoznawania skażenia radioaktywnego i środki ochrony osobistej.
Na ekspozycji można zobaczyć fotografie byłych magazynów broni jądrowej, przedmioty związane z pobytem Wojsk Radzieckich w Polsce, a także sprzęt do rozpoznawania skażenia radioaktywnego i środki ochrony osobistej. mat. LMW w Drzonowie
W Drzonowie można zobaczyć, jak wyglądały magazyny broni jądrowej. Od dzisiaj czynna jest ekspozycja czasowa pt. "Arsenał Atomowy - Gwarantem Trwałego Pokoju". Wystawę można będzie oglądać do 7 maja. Jej kuratorami są Konrad Raubo i Paweł Pochocki.

Lubuskie Muzeum Wojskowe. Nowa wystawa

Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym jednej z największych tajemnic PRL. Jej tytuł został bezpośrednio zaczerpnięty z hasła upowszechnianego w czasach świetności Układu Warszawskiego. Hasła dość przewrotnego i groźnego zarazem, przecież broń jądrowa nie budziła wcale poczucia bezpieczeństwa i pokoju, a wręcz przeciwnie była środkiem do zagłady. Jej potencjalne użycie wiązałoby się z ogólnoświatową reakcją i unicestwieniem. Jednakże ruska propaganda przedstawiała to zupełnie inaczej.

Lubuskie Muzeum Wojskowym. Ruskie nie tylko w barze mlecznym

Na ekspozycji można zobaczyć fotografie byłych magazynów broni jądrowej, przedmioty związane z pobytem Wojsk Radzieckich w Polsce, a także sprzęt do rozpoznawania skażenia radioaktywnego i środki ochrony osobistej.

Publikacja pt. Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce dr. Grzegorza Kiarszysa jest prezentacją rezultatów nieinwazyjnych badań archeologicznych nad obiektami wojskowymi z okresu zimnej wojny. Głównym tematem monografii są trzy magazyny broni jądrowej, powstałe w Polsce w końcu lat 60. XX wieku, w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie „Wisła”. W swojej narracji autor odwołał się do szerokiego zasobu źródeł. Wykorzystał odtajnione zobrazowania satelitarne, materiały fotolotnicze oraz współczesne zaawansowane metody prospekcji terenowej (m.in. lotnicze i naziemne skanowanie laserowe, elementy technologii SfM). Wiele omówionych w publikacji archiwalnych dokumentów, raportów wywiadowczych, fotografii i wywiadów nigdy wcześniej nie było publikowanych w Polsce. Źródła te pozwalają na odkrywanie nieznanych dotychczas faktów dotyczących magazynów „Wisła” i przedstawienie ich losów z zupełnie nowej perspektywy.

- podaje opis książki "Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce" - Grzegorz Kiarszys, jeden z patronów merytorycznych ekspozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto