Na tę wystawę w Zielonej Górze warto zabrać ze sobą telefon. Wystarczy odczytać kod QR

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
70 lat działalności Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Wystawa jubileuszowa na deptaku
70 lat działalności Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Wystawa jubileuszowa na deptaku Eliza Gniewek-Juszczak
70 lat Archiwum Państwowego to okazja dla mieszkańców do wspomnień. - Siedzę sobie na ławeczce i wspominam - przyznaje pan Piotr, który przysiadł na deptaku. Przed ratuszem można oglądać wystawę z okazji jubileuszu instytucji.

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Jubileusz 70-lecia

Ekspozycja plenerowa przy ratuszu w Zielonej Górze przedstawia zarys historii archiwum. Można zobaczyć reprodukcje dokumentów związanych z pierwszymi latami jego aktywności, przykłady różnego typu materiałów znajdujących się w archiwalnych magazynach oraz informacje o działalności popularyzatorskiej. Ta ekspozycja to nie tylko plansze. Warto wyciągnąć smartfona.

- Warto zabrać ze sobą telefony odczytujące kody QR, aby posłuchać fragmentów archiwalnych audycji Rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze i obejrzeć nagrania Lubuskiego Klubu Filmowego działającego przy Lubuskim Towarzystwie Kultury w Zielonej Górze - zachęca kurator wystawy Paweł Kalisz.

Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Zielonej Górze zostało powołane przez Prezesa Rady Ministrów zarządzeniem nr 9 z 13 lutego 1953 r. Działalność rozpoczęło 5 września 1953 r. Siedziba mieściła się przy ul. Dworcowej 21 w Sulechowie. Wiosną 1958 r. instytucja przejęła pałac w Starym Kisielinie.

70 lat działalności Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Wystawa jubileuszowa na deptaku

Na tę wystawę w Zielonej Górze warto zabrać ze sobą telefon....

Wystawa z okazji 70-lecia archiwum

Pan Piotr z Zielonej Góry mieszka w Zielonej Górze od 45 lat, od pięciu jest na emeryturze. Wystawę obejrzał z zainteresowaniem. Szczególnie zwrócił uwagę na zdjęcie zespołu pracowników archiwum.

– Należy się pochwała dla nich za pracę, którą wykonują. Cieszę się, że mają godne i cywilizowane warunki do pracy. To dobrze, że powstała siedziba przy ul. Wojska Polskiego po latach funkcjonowania w Starym Kisielinie – ocenia zielonogórzanin, który po obejrzeniu ekspozycji przysiadł na ławeczce. – Widzę, że sporo osób zatrzymuje się i ogląda – dodał.

Zygmunt Czarnecki, który mieszka w pobliżu, przystanął na dłuższą chwilę i obejrzał plansze. Ekspozycja obudziła wspomnienia. – Chodzę po mieście i widzę, to zlikwidowane, tamto. Tutaj obok autobus się zatrzymywał – wskazuje. – A tam na rogu, gdzie dzisiaj jest bank, stał kiedyś poniemiecki budynek. Wystawowe okna miał dechami zabite, pamiętam, jak go rozbierali. A tutaj gdzie jest restauracja, a kiedyś była Ratuszowa, to pamiętam jak dwa domy w tym miejscu wyburzali. Miały po dwa piętra piwnic. Miałem wtedy 7 – 8 lat. Obraz w pamięci został.

Pan Zygmunt pamięta też wszystkie kina z Zielonej Góry. – Z początku mało kto miał telewizor. Tam, gdzie kiedyś były delikatesy, to wyżej była świetlica. Można było przychodzić i „Kobrę” obejrzeć - wspomina.
To, jak kiedyś wyglądała Zielona Góra będzie można zobaczyć w specjalnym albumie, który zostanie wydany z okazji 70-lecia archiwum.

– W tym roku wydajemy jeden z serii albumów, w których będziemy chcieli prezentować dziedzictwo po panu Czesławie Łuniewiczu – poinformowała dyrektor archiwum dr Beata Grelewicz. – Będzie to album dotyczący Zielonej Góry. Zostanie wydany z okazji 70-lecia archiwum. To była największa kolekcja, którą otrzymaliśmy. Cieszymy się nią niezmiernie. Jest to bogactwo niesłychane, nie tyko jeśli chodzi o Zieloną Górę, ale także o region lubuski.

Jubileuszowa gala Archiwum Państwowego w Zielonej Górze odbędzie się we wrześniu w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawa „70 lat działalności Archiwum Państwowego w Zielonej Górze” będzie dostępna na Starym Rynku, przed Ratuszem do 28 maja.

Zobacz też wideo: Pamiątki po redaktorze Gazety Lubuskiej w Archiwum Państwowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie