MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w zielonogórskim MZK właśnie weszły w życie. Od dziś dostępne są bilety czasowe, a studenci pojadą za darmo

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Najbardziej cieszą się studenci, bo dla nich Magistrat wprowadził całkowicie darmowe przejazdy komunikacją miejską.
Najbardziej cieszą się studenci, bo dla nich Magistrat wprowadził całkowicie darmowe przejazdy komunikacją miejską. Fot. Mariusz Kapała
Od dzisiaj, zaproponowane przez Magistrat nowe rozwiązania dotyczące komunikacji miejskiej w Zielonej Górze wchodzą w życie. Najważniejszą zmianą jest ulga dla studentów. Kto jeszcze skorzysta z tych nowych udogodnień? Co się zmieniło?

Projekt darmowej komunikacji miejskiej dla studentów oraz bilety czasowe zostały jednogłośnie przyjęte w lutym podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Obie innowacje wchodzą w życie od dziś, 5 marca 2024.

Darmowe bilety dla studentów

Zielona Góra stała się pierwszym miastem wojewódzkim w Polsce, które oferuje darmowe przejazdy autobusowe dla wszystkich studentów. Ta inicjatywa pozytywnie wpisuje się w już istniejący system darmowych biletów dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. W ramach kolejnych zmian wprowadzony został nowy rodzaj biletu — 60-minutowy, który umożliwia wygodną przesiadkę między różnymi autobusami — m.in. w dedykowanym centrum przesiadkowym przy ul. Bema, co ma uczynić podróżowanie bardziej ekonomicznym dla mieszkańców.

-Tak jak ogłosił Prezydent, studenci mogą już korzystać z darmowych biletów, równocześnie aktywowane zostały bilety czasowe – informuje Jacek Newelski, kierownik działu przewozów w MZK Zielona Góra.

MZK przekazuje szczegółowe instrukcje:

  • Bilet czasowy ważny przez 60 minut od czasu skasowania (3,00 zł — normalny, 1,50 zł — ulgowy).
  • Bezpłatne przejazdy dla studentów do ukończenia 26 roku życia, na podstawie ważnej legitymacji studenckiej.
  • Bezpłatne przejazdy dla opiekunów dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych publicznych i niepublicznych oraz placówek przedszkolnych i żłobkowych mających siedzibę na terenie Miasta, podróżujących w celu udziału w wydarzeniach na terenie miasta.
  • Bezpłatne przejazdy dla posiadaczy Zielonogórskiej Karty Turysty na podstawie Karty oraz dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Prezydent Janusz Kubicki informuje na swoim facebookowym profilu, że Zielona Góra staje się liderem w Polsce pod względem cen jednorazowych biletów, oferując najtańsze rozwiązania w miastach wojewódzkich.

Nowa flota dotrze w nowe miejsca

Warto również zaznaczyć, że MZK kontynuuje swoje wysiłki na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej miasta poprzez ogłoszenie nowych tras autobusowych, obejmujących dotychczas omijane rejony, zwłaszcza na osiedlu Braniborskim.

-Trwa ustalanie dokładnych miejsc powstania przystanków na ul. Osiedlowej i Braniborskiej, ma zostać zorganizowane w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami — tłumaczy Jacek Newelski.

Nowa trasa linii nr 6 przewiduje przejazd przez ulicę Osiedlową i Chmielną, zakończony na Wrocławskiej. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zgłaszali trudności z dojściem do przystanków, zwłaszcza w rejonie skrzyżowania ulic Osiedlowej i Chmielnej. Na jedno z najwyżej położonych osiedli w mieście autobusy MZK linii 6 dotychczas dojeżdżały jedynie do ul. Braniborskiej, bo wąskie i kręte uliczki uniemożliwiały przejazd 12-metrowymi autobusami elektrycznymi. Wprowadzenie zmian było możliwe dzięki zakupowi nowych, krótszych pojazdów elektrycznych marki PILEA. Te nowoczesne autobusy, jak informuje UM Zielona Góra, oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, bo nie emitują spalin, to doskonale poradzą sobie z trudnymi warunkami terenowymi osiedla.

Źródło: Urząd Miasta w Zielonej Górze, Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto