Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

63 lata od Wydarzeń Zielonogórskich. W Zielonej Górze uczczono pamięć obrońców Domu Katolickiego

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dr Tadeusz Dzwonkowski podpisywał piąte wydanie książki "Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku"
Dr Tadeusz Dzwonkowski podpisywał piąte wydanie książki "Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku" Eliza Gniewek-Juszczak
– Tu przychodziliśmy z bratem na lekcje religii. Byłam małolatą. Wszyscy chcieli, aby ten dom dalej był, ale władze były, jakie były i chciały na swoje cele ten budynek przeznaczyć i zabrać to wszystko – mówi pani Teresa. We wtorek, 30 maja oddano hołd obrońcom Domu Katolickiego w Zielonej Górze.

63. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Historia miasta

30 maja 63 lata temu był poniedziałek. Julian Stankiewicz skończył pracę o godzinie 15. Wyszedł na ulicę i poczuł w powietrzu zapach gazu łzawiącego.

– Przyszedłem tutaj (okolice dzisiejszej Filharmonii Zielonogórskiej - przyp. red.). Jak milicja napierała, uciekaliśmy po uliczkach, jak odchodziła, to my znowu wychodziliśmy. Aż wieczorem wróciłem do domu. Miałem to szczęście, że mnie nie złapali, tak jak innych – opowiada wieloletni prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonogórskich, a dzisiaj członek tego stowarzyszenia.

We wtorek razem z żoną Danutą i prezes pionierów Wandą Skorulską złożył kwiaty pod monumentem poświęconym pamięci obrońców Domu Katolickiego.

– Były takie czasy, że nawet w domu nie można było o tym mówić, żeby nic nie wyniosło się na zewnątrz. Bo wszyscy byli karani, jeśli nie przez milicję, czy urząd bezpieczeństwa, to przez kolegia orzekające. Ale u nas w domu rozmawialiśmy o tych wydarzeniach i o innych. Mam małżonkę, która była na Syberii, ojca swojego w Katyniu straciła. O tych rzeczach do dzisiaj rozmawiamy – zapewnia.

Dr Tadeusz Dzwonkowski podpisywał piąte wydanie książki "Wydarzenia Zielonogórskie w 1960 roku"

63 lata od Wydarzeń Zielonogórskich. W Zielonej Górze uczczo...

Wydarzenia Zielonogórskie. "Przelała się czara"

– Koniecznie trzeba pamiętać o tych wydarzeniach – przekonuje pani Teresa, która przyszła na uroczystości w imieniu brata Zenona Kamińskiego, który brał udział w Wydarzeniach Zielonogórskich.

„To był ruch, szum, jakby wrzód pękł. Bo moim zdaniem nie chodziło tylko o Dom Katolicki, ale o wszystko, co wówczas się działo. Oczywiście rzucałem kamieniami, jak mogło być inaczej, byłem z samego przodu” – mówił nam pan Zenon kilka lat temu.

Czytaj więcej:

– Wtedy przelała się czara tego wszystkiego, co ludzie cierpieli. Poczuli bunt wewnętrzny, że nie można się pogodzić z tym, co dzieje. Pojawił się taki dobry ksiądz, który to pociągnął. Trudno powiedzieć, czy to wszystko by się wydarzyło, gdyby nie ksiądz Michalski. Zawsze musi pojawić się ktoś taki, który porwie ludzi – opowiada siostra pana Zenona. – Tu przychodziliśmy z bratem na lekcje religii. Byłam małolatą. Wszyscy chcieli, aby ten dom dalej był, ale władze były, jakie były i chciały na swoje cele ten budynek przeznaczyć i zabrać to wszystko.

Zobacz też wideo: 28 kwietnia odbyła się gra terenowa pn. Wydarzenie Zielonogórskie 1960

od 16 lat

Wydarzenia Zielonogórskie. Obchody

63. rocznicę rozpoczęła msza w konkatedrze w intencji o obrońców Domu Katolickiego. W południe złożono kwiaty na grobie księdza Kazimierza Michalskiego. Następnie uczestnicy przeszli pod scenę letnią przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie odbyło się kolejna część uroczystości.

– My młodzi zielonogórzanie będziemy podejmować trud przywracania pamięci o tradycji regionu i ideałach wolnej Polski – można było usłyszeć od młodzieży z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze, która przedstawiła program słowno-muzyczny.

W obchodach 63. Rocznicy wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz wielu instytucji działających w Zielonej Górze.

Wydarzenia Zielonogórskie to jeden z największych protestów w PRL, jakie miały miejsce od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 roku.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto