Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny Protest w Zielonej Górze. Zielonogórzanie sprzeciwiają się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej

Redakcja
Zielona Góra, 15 kwietnia 2020. Protest kolejkowy na zielonogórskim deptaku.
Zielona Góra, 15 kwietnia 2020. Protest kolejkowy na zielonogórskim deptaku. Anna Kraśko/Materiały organizatorów
W środę, 15 kwietnia, na zielonogórskim deptaku odbył się niemy protest przeciwko projektowi zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Ten ma trafić dziś do Sejmu. By nie łamać obecnych obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa, uczestnicy wydarzenia protestowali... ustawiając się w kolejce do pobliskiego sklepu.

W środę, 15 kwietnia, jedną ze spraw, która ma zostać poruszona w polskim Sejmie jest projekt zaostrzenia przepisów związanych z dokonywaniem aborcji. O pomyśle szerzej pisaliśmy w tym materiale:

Projekt całkowitego zakazu aborcji wraca do Sejmu. Czy kobiety będą protestować? W 2016 r. wyszły na ulice… Dziś jest zakaz zgromadzeń

Za projektem pod hasłem "Zatrzymaj aborcję" stoi m.in. warszawska działaczka Kaja Godek. Projekt dotyczy m.in. wykreślenia ustępu 2) z punktu 1. art. 4a., z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ten ustęp obecnie zakłada możliwość przerywania ciąży w przypadku, kiedy m.in. badania lekarskie "wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Niemy protest na zielonogórskim deptaku

Obecnie obostrzenia związane z koronawirusem są bardzo restrykcyjne. Jednym z nich jest zakaz zgromadzeń. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się wyrazić swój sprzeciw wobec projektu, wywołującego w Polsce sporo kontrowersji, by zachować wszelkie normy bezpieczeństwa stanęli z plakatami... w kolejce do sklepu. Na zielonogórskim rynku zebrało się kilkanaście osób.

- Polskie przepisy dotyczące aborcji już są bardzo restrykcyjne - mówi Kacper Kubiak, z Instytutu Równości, który razem ze Wspólną ZG był organizatorem środowego wydarzenia. - A teraz próbuje się je jeszcze bardziej zaostrzyć.

Uczestnicy sprzeciwiali się nie tylko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, ale i innym tematom, które mają trafić w środę do Sejmu, w tym dyskusji na temat możliwości uczestniczenia w polowaniach również dzieci.

Uważamy, że nasz rząd powinien się obecnie zajmować czymś innym

- Uważamy, że nasz rząd powinien się obecnie zajmować czymś innym - mówi Kacper Kubiak. - W czasie epidemii firmy padają, ludzie tracą pracę, a obecnie pojawia się próba przepchnięcia pod stołem spraw, które PiS starał się już przepychać, ale ze względu na opinię publiczną było im ciężko. Teraz próbują wykorzystać sytuację.

Chcemy pokazać, że w Zielonej Górze też są osoby, które sprzeciwiają się tym zmianom

- Stanęliśmy w kolejce do sklepu, w odstępie 2 metrów i trzymaliśmy plakaty, które odnosiły się do protestów, mających miejsce w całej Polsce - mówią organizatorzy zielonogórskiego wydarzenia. - Oczywiście protest był dostosowany do warunków, jakie panują obecnie. Oprócz tego rozdaliśmy też maseczki ochronne.

Uczestnicy przez około 20 minut stali w milczeniu. Organizatorzy specjalnie nie zapowiadali wcześniej wydarzenia w mediach społecznościowych. Obawiali się, że ze względu na gorący temat, na akcję może przyjść dużo osób.

"Ten projekt to jest cofanie się i robienie krzywdy polskim kobietom"

- Gdybyśmy mogli krzyczeć, na pewno wyrazilibyśmy swój sprzeciw, że z Polski robi się drugą Białoruś - mówi Kacper Kubiak.

- Ten projekt ustawy to naszym zdaniem cofanie się i robienie krzywdy kobietom - dodają uczestnicy wydarzenia. - Nie można tak działać, że życie i zdrowie kobiety jest zagrożone. A Polki nie będą miały prawa do usunięcia ciąży kosztem swojego życia i zdrowia. My jesteśmy za wolnością wyboru. I przede wszystkim za tym, by o temacie rozmawiać. Obecnie nie ma żadnej debaty, tylko czytanie w Sejmie.

Tak było w Zielonej Górze w 2016 roku:

Drugą, ważną dla Instytutu Równości sprawą, jest edukacja seksualna i swobodny do niej dostęp. - Dla nas wiąże się to z tolerancją i edukacją, opierającą się na faktach, nie zaś tworzenie mitów - mówi wiceprezes Instytutu Równości.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto