Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus Igitur na UZ. Nowy rok rozpoczęty. Jakie nowości są na największej lubuskiej uczelni?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Nowy rok akademicki 2023/24 na Uniwersytecie Zielonogórskim na 12 wydziałach na 121 kierunkach (w tym na 13 w języku angielskim) rozpoczęło blisko 9,5 tysiąca studentów. Na największej lubuskiej uczelni zatrudnionych jest 1,8 tys. pracowników. W nowym roku nie zabraknie nowości np. remontu akademicka Vicewersal.

Studenci pierwszego roku przybyli na inaugurację pełni pozytywnej energii. Wierzą, że to będą najlepsze lata…
Dorian Balcerzak wybrał bezpieczeństwo narodowe, Jakub Szklarz – ratownictwo medyczne.
- Cieszymy się, że jesteśmy na wymarzonych kierunkach studiów. I na UZ. Zależało nam na tej uczelni ze względu na odległość. Jesteśmy z Nowej Soli – przyznają. – Liczymy, że uda się nam zdobyć odpowiednie wykształcenie, tytuły magistrów i że nawiążemy tu nowe, wartościowe znajomości.
Podobnie mówi Jakub Wojtasiewicz z Sulechowa, który rozpoczyna swoją przygodę z zarządzaniem.

23. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim - 2 października 2023

Gaudeamus Igitur na UZ. Nowy rok rozpoczęty. Jakie nowości s...

Uniwersytet Zielonogórski wysoko oceniony - dostał najwyższe kategorie

Przewodniczący Parlamentu Studenckiego UZ, Marcin Łukaszewicz, zapewnia młodszych kolegów, że mogą liczyć na pomoc starszych żaków i wyrozumiałość wykładowców.
- Już 11 października w kampusie B zorganizujemy otrzęsiny, na które zapraszamy także mieszkańców regionu. Będą też szkolenia i porady dla pierwszaków i wiele inicjatyw w ciągu roku , z których warto skorzystać – zachęca Marcin Łukaszewicz.
Podczas 23. Inauguracji roku akademickiego rektor UZ prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski mówił, że największy sukces uczelni to ocena działalności naukowej.
- 10 dyscyplin naukowych otrzymało kategorię A, a 13 kategorię B plus. Oznacza to, że wszystkie 23 dyscypliny naukowe na UZ podlegające ocenie, posiadają prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego – podkreślał rektor.
Nieodłączną częścią pracy naukowej jest publikowanie wyników badań. Na Uniwersytecie Zielonogórskim naukowcy wydają 13 czasopism znajdujących się na liście Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Do tej pory mieliśmy tylko jedno czasopismo, które otrzymywało 100 punktów. Teraz po zmianach na liście ministerialnej 4 czasopisma otrzymały po 100 punktów z czego jedno nawet 140 punktów (czasopismo prof. Korbicza: „International Journal of Applied Mathematics and Computer Science”) – zauważył prof. Strzyżewski.

Uniwersytet Zielonogórski to największa lubuska uczelnia, która powstała w 2000 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej oraz Wyższej Szkoły P
Uniwersytet Zielonogórski to największa lubuska uczelnia, która powstała w 2000 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej Tomasz Daiksler

Uniwersytet Zielonogórski - sukcesy studentów

Rektor wspominał też o sukcesach żaków. Student kierunku lekarskiego Jakub Wojtacha zdobył Studenckiego Nobla w kategorii działalność społeczna i uczestniczył w 72. Walnym Zgromadzeniu Sierpniowym Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny, które w tym roku odbywało się w Indiach. Studenci medycyny na UZ dwa razy z rzędu napisali najlepiej ogólnopolski egzamin lekarski (LEK), który obowiązuje na zakończenie studiów. Warto też dodać, że żacy z Collegium Medicum UZ zajęli II miejsce w IV Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym! Rektor wymienił też stypendystów ministra: Martynę Myszograj (inżynieria biomedyczna) oraz Eryka Wackę (kierunek lekarski).
- Obok od lat prowadzonych kierunków lekarskiego, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, uruchomione zostały fizjoterapia i położnictwo. W tym roku w Collegium Medicum UZ będzie studiować ponad tysiąc studentów, a prawie 200 absolwentów ukończyło studia na kierunkach medycznych – mówił z dumą rektor.

Nowy rok akademicki 2023/2-24 rozpoczęło na Uniwersytecie Zielonogórskim blisko 9,5 tysiąca studentów
Nowy rok akademicki 2023/2-24 rozpoczęło na Uniwersytecie Zielonogórskim blisko 9,5 tysiąca studentów Tomasz Daiksler

Uniwersytet Zielonogórski uruchamia nowe kierunki

W nowym roku akademickim uruchomiono pięć nowych kierunków są to: inteligentne systemy miejskie, inżynieria lotnicza, międzynarodowe stosunki polityczne, położnictwo, sport. Podczas rekrutacji największą popularnością cieszyły się tradycyjnie już kierunek lekarski, informatyka, psychologia i prawo. Duże te było zainteresowanie fizjoterapią czy resocjalizacją z kryminologią.
- Systematycznie prowadzona jest także ocena kierunków studiów realizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim. 43 kierunki zostały poddane ocenie przez Polską Komisję Akredytacyjną. Wszystkie otrzymały ocenę pozytywną potwierdzającą zarówno jakość kształcenia na tych kierunkach – podkreślał rektor UZ.
Ważnym zadaniem na najbliższe lata jest umiędzynarodowienie kształcenia na UZ, stąd nowe kierunki prowadzone w języku angielskim (w ub.r. studiowało u nas 170 obcokrajowców).
Potencjał kadrowy UZ to 1892 pracowników – aktualnie pracuje tu m.in. 119 profesorów (w ub. r. 11 naukowców nimi zostało!), 245 doktorów habilitowanych, 489 doktorów oraz 756 pracowników administracyjnych. Uczelnia ma podpisane 217 umów o współpracy. Nasi studenci wyjeżdżali w ramach Erasmusa na inne, zagraniczne uniwersytety, by tam się kształcić.

23. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim - 2 października 2023
23. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Zielonogórskim - 2 października 2023 Tomasz Daiksler

Remonty akademików na Uniwersytecie Zielonogórskim

Nie tylko warunki zdobywania wiedzy i umiejętności na UZ z roku na rok są coraz lepsze. Wiele inwestycji dotyczy także warunków zamieszkania żaków.
- W październiku 2022 roku studenci wprowadzili się do nowo wyremontowanego Domu Studenckiego "Rzepicha". W każdym remontowanym DS przygotowany jest również pokój przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. W Domu Studenckim "Piast" przeprowadzono termomodernizacje z dobudową szybu windowego i podjazdu dla niepełnosprawnych. Takie same prace prowadzone są w Domu Studenta „Ziemowit”. Gruntowny remont czeka akademik Vicewersal z kultowym klubem Gęba – podkreślał rektor UZ.
Poseł Marek Ast przekazał rektorowi czek z ministerstwa edukacji i nauki na 11 mln zł z przeznaczeniem na remont akademika Vicewersal.
- Tą modernizacja rozpoczynamy remont budynków w kampusie B – podkreślił prof. Strzyżewski.

Na UZ w Zielonej Górze można studiować na 121 kierunkach na 12 wydziałach
Na UZ w Zielonej Górze można studiować na 121 kierunkach na 12 wydziałach Tomasz Daiksler

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto