Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Seniora. W Zielonej Górze młodzież i seniorzy zatańczyli razem zumbę WIDEO

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Takiej zumby w Zielonej Górze jeszcze nie było. Razem zatańczyło ponad 150 osób. To młodzież z zielonogórskich szkół i seniorzy. Okazją jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej samej okazji Urząd Statystyczny z Zielonej Góry wyliczył, ilu Lubuszan w wieku 65 + było rok temu i ilu będzie w 2060 r.

Ogólnopolski Dzień Seniora. Międzypokoleniowa zumba

Zielonogórski Caritas zaprosił seniorów i uczniów działających w szkolnym wolontariacie do wspólnej zumby. – Chcemy się zintegrować z seniorami i szerzyć naszą ideę wolontariatu – mówi Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Na dzień wspólnej zumby wybrano 14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora. Wolontariusze upiekli i ozdobili pierniki. Uczniowie przygotowali też w formie upominków dla seniorów herbatę, która trafi do klubów seniora. To okazja, aby pokazać możliwości spotkań na co dzień, nie tylko od święta. Skąd pomysł na zumbę? Okazuje się, że już w 2016 roku Caritas zorganizowała zumbę charytatywną, podczas której odbyła się zbiórka datków na wyjazd wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży.

– Młodzież jest energiczna i chcemy tę energię przekazać seniorom, a na pewno będą też spokojne rytmy, abyśmy wszyscy dali radę – mówiła koordynatorka Centrum Wolontariatu o wspólnym tańcu.

W Zielonej Górze z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora odbyła się międzypokoleniowa zumba, 14 listopada 2023 r.

Ogólnopolski Dzień Seniora. W Zielonej Górze młodzież i seni...

Szkoły w Zielonej Górze. Uczniowie chętnie przyszli na zumbę

Dla uczniów I LO Zielonej Górze była to pierwsza taka akcja z seniorami. W liceum przez cały rok odbywa się dużo wydarzeń charytatywnych, w których udział biorą uczniowie ze szkolnego wolontariatu „Ex Cordianie”, liczącego około 50 osób.

– Przez cały rok mamy dużo wydarzeń. Uczniowie bardzo chętnie biorą w nich udział – potwierdza opiekunka szkolnego wolontariatu Alina Dużyńska. – Podoba mi się taka akcja. Łączymy więzi – podkreśla Zuzia z SP nr 6. – Poznajemy się między sobą między grupami ze szkół. I wspieramy seniorów, którzy mają czasami mniej osób w rodzinach i są samotni.

– Można się pobawić i dużo nauczyć – chwalą spotkanie Maja i Julia z SP nr 17. Zdaniem Gabrysi i Kasi z LO nr 3 to ciekawe wydarzenie zarówno dla młodzieży, jak i starszych. – Fajnie się integrować. My jako młodzież i seniorzy możemy poznać swoje poglądy i zakolegować się – podkreślają uczennice.

Na zumbę przyjechały panie z klubu seniora Jesienne Róże z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. –W każdym wieku trzeba się ruszać, więc stwierdziliśmy, że przyjedziemy. Seniorki potrzebują ruchu. Raz w tygodniu mamy ćwiczenia z panem rehabilitantem – informuje pani Renata.

– Cieszymy się, że powstała taka forma aktywizacji nas, że możemy wyjść z domu i mamy trochę ruchu i tańca. Bardzo się cieszymy – podsumowała pani Grażyna.

Ogólnopolski Dzień Seniora. Dane statystyczne

Okazuje się, że w województwie lubuskim seniorzy znacznie częściej wychodzą z domu, niż w innych regionach w Polsce. Z okazji święta seniorów Urząd Statystyczny w Zielonej Górze podał wyliczenia i zapowiedzi danych. Wiemy, ilu Lubuszan w wieku 65 + żyło w regionie w 2015 roku, ilu w ubiegłym roku, a ilu można spodziewać się w 2060 roku. Okazuje się, że osiem lat temu było 150 tysięcy Lubuszan mających 65 i więcej lat, w ubiegłym roku były to 193 tysiące, a za 37 lat będzie 259 tysięcy. W 2060 roku seniorki będą stanowiły ok. 20 procent ludności ogółem.

W naszym regionie seniorzy cenią spędzanie czasu na zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Województwo lubuskie w akademickim roku 2021 /2022 wyróżniało się w kraju najwyższą liczbą słuchaczy UTW w przeliczeniu na 10 tys. ludności. Największą grupę słuchaczy lubuskich UTW stanowią osoby w wieku 70-79 lat (48,3 proc.), ze średnim wykształceniem (54,2 proc.). Duża grupa ma wykształcenie wyższe (29,9 proc.). Wśród słuchaczy nie brakuje też osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto