Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Słowiański w Zielonej Górze się zmieni. Będzie fontanna, stoliki, leżaki i... pomnik

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tak dziś wygląda plac Słowiański. Po modernizacji stanie się nie do poznania
Tak dziś wygląda plac Słowiański. Po modernizacji stanie się nie do poznania Jacek Katos
Bardzo się cieszę, że wreszcie plac Słowiański się zmieni. Przecież to środek miasta, wiele osób tędy przechodzi, są tu sądy, hotel, uczelnia, a otoczenie pozostawia wiele do życzenia – mówi Janina Barczyk z Zielonej Góry. – Co się zmieni w tej części miasta?

Zawsze to było ważne miejsce w mieście, choć znajdowało się poza murami obronnymi. Dawniej, w XVI wieku, był tu cmentarz i kościół. Później świątynię rozebrano, a nekropolię przeniesiono. Miasto się rozwijało i potrzebny był nowy plac targowy. Miejsce to tętniło życiem i nazwano je Nowym Rynkiem.
Później wybudowano szkołę i sąd. Tu odbywały się różne uroczystości. Dziś na placu Słowiańskim znajdziemy sądy, wydział prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego czy czterogwiazdkowy hotel.

O zmianach mówiło się od lat

O konieczności zmian na placu Słowiańskim mówiło się od dawna. Pomysłów było wiele.
- Proponowano, by powrócić do dawnej funkcji placu. Chodziło o uroczystości i zabawy, jakie się tu kiedyś odbywały – przypomina Jan Woliński, mieszkaniec miasta od 1951 roku. – Jakieś 14 lat temu toczyła się dyskusja nad tym, by wybudować parking podziemny i przy okazji do końca wydobyć i godnie pochować szczątki osób pochowanych na cmentarzu, który działał na pl. Słowiańskim do 1814 roku.
Miał tu powstać Naczelny Sąd Administracyjny, ale nie został wybudowany. Za to rozbudował się hotel Ruben. I wrócili studenci (wcześniej trzy budynki zajmowali żacy ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, teraz w dawnej Resursie funkcjonuje Wydział Prawa i Administracji UZ).

Tak dziś wygląda plac Słowiański. Po modernizacji stanie się nie do poznania
Tak dziś wygląda plac Słowiański. Po modernizacji stanie się nie do poznania Jacek Katos

Będzie fontanna, zdroje, leżaki, stoliki…

Prezydent Janusz Kubicki zapowiadał, że plac Słowiański musi się zmienić. No i nadszedł ten czas. Miasto ogłosiło przetarg na „Zagospodarowanie zdegradowanej przestrzeni publicznej na terenie miasta Zielona Góra.
- Najpierw odnowimy to miejsce, a potem – jak już zapowiadaliśmy – postawimy pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (koszty pomnika poniesie Instytut Pamięci Narodowej oraz środowiska kresowe - dop, red,) – podkreślał prezydent. - Liczymy się z tym, że to miejsce historyczne, w związku z inwestycją trzeba będzie więc przeprowadzić dodatkowe prace archeologiczne itd. Dlatego dajemy sobie więcej czasu…
Będą nowe place, ścieżki. Plany uwzględniają odprowadzenie powierzchniowe wody opadowej. Znajdzie się tu też nowe miejsce na parking dla rowerów miejskich i stojaki.
Wielu zielonogórzan ucieszy fakt, że wybudowana zostanie nowa fontanna. Będą zdroje uliczne z pitną wodą, automatyczne nawadnianie zieleni.
- Bardzo nam ta woda, zwłaszcza w centrum i zwłaszcza w upalne dni jest potrzebna. Nie mówiąc o estetycznych względach – podkreśla Renata Gabryś. – A jeszcze jak fontanny mienią się kolorami, to jest to dodatkowa atrakcja dla zielonogórzan i odwiedzających nas gości.
Pojawią się też całoroczne leżaki, na których mieszkańcy chętnie wypoczywają. Będą ławki, stoliki i krzesła, kosze. Z myślą o ptakach zamontowane natomiast zostaną budki lęgowe i karmniki. Stary parking doczeka się remontu i kolejnych 10 miejsc. Cały plac zostanie oświetlony w technologii LED. Będą także kamery. Nie zabraknie nowych drzew i krzewów m.in. hortensji, wiśni pikowanej, klonu czerwonego, magnolii parasolowatej.
Koszt inwestycji to 3,7 mln zł.

Zobacz wideo - dofinansowanie rewitalizacji Parku Tysiąclecia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto