Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pół miliarda na oświatę, 332 mln zł na inwestycje. Jak oceniamy budżet 2024?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tradycyjnie najwięcej wydamy na oświatę. W 2024 roku na ten cel przeznaczymy pół miliarda złotych. Na inwestycje wydamy 332 mln zł, na pomoc i politykę społeczną blisko 200 mln zł, na gospodarkę komunalną – 115 mln zł, na transport i komunikację – 81 mln zł, na sport i kulturę – 60 mln zł…
Tradycyjnie najwięcej wydamy na oświatę. W 2024 roku na ten cel przeznaczymy pół miliarda złotych. Na inwestycje wydamy 332 mln zł, na pomoc i politykę społeczną blisko 200 mln zł, na gospodarkę komunalną – 115 mln zł, na transport i komunikację – 81 mln zł, na sport i kulturę – 60 mln zł… Mariusz Kapała
To największy budżet w województwie lubuskim i największy w historii Zielonej Góry. Dochody w 2024 roku zaplanowano na miliard trzysta sześć milionów złotych, a wydatki na miliard pięćset milionów złotych. Najwięcej tradycyjnie wydamy na oświatę, bo pół miliarda złotych. Na inwestycje – 332 mln zł. Co się zmieni w mieście? Czy wyznaczone inwestycje odpowiadają na oczekiwania mieszkańców?

Tadeusz Wolski rozumie, że trzeba realizować wcześniej rozpoczęte zadania. Dlatego zgadza się, że trzeba było zapisać w budżecie pieniądze np. na budowę obwodnicy zachodniej – 7,6 mln zł (całość 258,1 mln zł).

Tradycyjnie najwięcej wydamy na oświatę. W 2024 roku na ten cel przeznaczymy pół miliarda złotych. Na inwestycje wydamy 332 mln zł, na pomoc i politykę społeczną blisko 200 mln zł, na gospodarkę komunalną – 115 mln zł, na transport i komunikację – 81 mln zł, na sport i kulturę – 60 mln zł…

Pół miliarda na oświatę, 332 mln zł na inwestycje. Jak oceni...

Budżet 2024. Drogi są ważne

- Wiem, że te inwestycje spotykają się z krytyką niektórych mieszkańców, bo oznaczają wycinkę drzew. Ale nie mamy innego wyjścia. Miasto otoczone jest lasami i inaczej się nie da. A nowe drogi budować trzeba, bo widać, jaki jest ruch i jakie są problemy, gdy jakąś drogę się zamyka – uważa Tadeusz Wolski, dla którego zrozumiały jest także drugi etap Trasy Aglomeracyjnej - 10,8 mln zł (koszt ogółem – 80 mln zł). Choć co do przebiegu nowej drogi już taki zgodny nie jest. Uważa, że trasa powinna się łączyć z odcinkiem wybudowanym w ramach pierwszego etapu. Tymczasem na ulicy Działkowej nic się nie zmieni. Nie zostanie poszerzona. Jego zdaniem trasa powinna biec przez Foluszową do ulicy Zjednoczenia, a nie przez osiedle Zacisze.
Zdaniem Krzysztofa Nowaka dobrze się stało, że w budżecie znalazły się pieniądze nie tylko na nowe drogi, ale na remonty i modernizację dróg w tzw. starym mieście i dzielnicy Nowe Miasto - 47,2 mln zł (całość 50,6 mln zł). Są pieniądze na modernizacja drogi powiatowej (Zatonie – Niedoradz) – 1,6 mln zł (koszt ogółem – 2,6 mln zł) i na rozbudowę drogi wojewódzkiej (Ochla – granica miasta) – 2,5 mln zł. Dla mieszkańców ulicy Węglowej najważniejszą inwestycją jest ta, że wreszcie po wielu wielu latach doczekają się budowy drogi.

Budżet 2024. Komunikacja miejska i oświata

Zielonogórzanie uważają, że komunikacja jest bardzo ważna, dlatego też nie mają wątpliwości, że trzeba było zapisać odpowiednie kwoty na budowę wiaduktu na Zjednoczenia, bo wiadomo w jakim stanie jest obiekt - 29 mln zł (koszt ogółem – 72,5 mln zł), a także że tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji trzeba wymieniać na bieżąco (II etap – 1,4 mln zł, całość 180,9 mln zł). Dobrym rozwiązaniem – według nich – będzie też instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynami energii – 24,6 mln zł (koszt ogółem – 50,9 mln zł).
Dyskusji nie wywołują wśród mieszkańców zadania oświatowe: - budowa hal sportowych przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego – 4 mln zł (koszt ogółem – 7,9 mln zł, termomodernizacja Budowlanki – 9,5 mln zł oraz Przedszkola nr 30 – 2,1 mln zł, rozbudowa żłobka Wisienka przy ul. Wiśniowej – 11,8 mln zł (koszt ogółem – 12,8 mln zł).

Budżet 2024. Zielonogórzanie oceniają i dyskutują

- Zrozumiałe są też pieniądze na przebudowę schroniska dla bezdomnych zwierząt – 10,1 mln zł (koszt ogółem – 13,5 mln zł), bo przecież inwestycja już trwa – mówi Julia Różycka. – Wiem, że każdy mieszkaniec ma inne priorytety. I pewnie niektórzy woleliby te pieniądze przeznaczyć np. na parkingi. Pewnie się tu narażę fanom żużla, ale przebudowa stadionu przy ulicy Wrocławskiej – 6 mln zł (cały koszt 10,2 mln zł) to nie jest najważniejsze zadanie. Wolałabym te pieniądze przekazać na inwestycje związane ze zdrowiem. Dyskusje wśród mieszkańców wywołuje też zadanie pn. utworzenie Centrum Historii Miasta w Wieży Braniborskiej – 4,9 mln zł (koszt ogółem 9,9 mln zł).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto