MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przejmujące wideo z DPS w Kożuchowie. Kto zobaczy, dołącza do licytacji. Już ruszyły

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Mieszkańcy DPS w Kożuchowie marzą o nowej wiacie, a tymczasem powiększają miejsce na grządki.
Mieszkańcy DPS w Kożuchowie marzą o nowej wiacie, a tymczasem powiększają miejsce na grządki. DPS w Kożuchowie/Facebook
Można wylicytować 300 pierogów, przetwory domowe, albo rękawice i piłkę z autografem Józefa Młynarczyka. Jest też voucher na rejs Laguną dla pięciu osób, ciasto czekoladowe z mascarpone i truskawkami i trzygodzinna jazda quadami dla czterech osób jako pasażer. Licytacji jest kilkadziesiąt! Wszystko po to, by zebrać pieniądze na budowę wiaty dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie.

AKTUALIZACJA
W niedzielę, 28 kwietnia, dołącz do wydarzenia i wesprzyj akcję. Razem można spełnić marzenie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie.
To będą dobrze wydane pieniądze!

Link do wydarzenia

Licytacje już trwają. Finał w niedzielę. Zobacz profil BB Nowosolskie Licytacje i wybierz, co kupić.

Pomysł na pomoc

Wolontariusze Fundacji Nakręceni znani m.in. z teledysków grupy Soldance z Nowej Soli odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie przed świętami w grudniu. „1-3 osobowe pokoje, w każdym telewizor, specjalistyczne łóżka, terapie, liczne zajęcia, zdrowe jedzenie, od czasu do czasu domowe ciasto, prócz tego sukcesywne dokupowanie niezbędnych sprzętów i remonty pokaźnego domostwa” – opisują, jak wygląda dom. I dodają, że wszystkie osoby mieszkające w DPS są przewlekle somatycznie chore, jedne bardziej, inne mniej. – Gdy jest ciepło i akurat nie pada, można wyjść na trawnik, usiąść na ławkach przy stołach, pogadać, kawę wypić, szydełkiem wyczarować nową serwetkę, albo poczytać książkę. Gorzej, gdy robi się zbyt upalnie, albo pada deszcz – piszą o tym wszystkim w opisie zbiórki „Zbudujmy im wiatę!”, którą udostępnili na portalu zrzutka.pl.

– Podczas wizyty z Soldance przed świętami w DPS dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy tego domu marzą o wiacie, więc pomysł od razu wpadł nam do głowy i wraz z Beatą Cegiełką wymyśliliśmy, że uzbieramy im na tę wiatę – przyznaje Jarosław Werwicki.

Zobacz to wideo koniecznie:

Wiata na różne okazje

Dzięki budowie wiaty „zwłaszcza osoby na wózkach i leżące, mogłyby częściej przebywać na dworze, oddychać świeżym powietrzem, słuchać spadającej na liście wody, gdy deszcz i chronić się w cieniu dachu, gdy skwar”. Wiata mogłaby służyć do zajęć terapeutycznych, spotkań i na domowe uroczystości.

– Wiemy, że zbudowanie wiaty w ogródku DPS-u jest marzeniem ponad standard – przyznają wolontariusze, bo wiedzą, że nie oszczędzi się na terapii, jedzeniu, czy opłatach eksploatacyjnych, a taka jest podstawa działania tego typu placówek. 

– Bardzo się cieszę i jestem wdzięczna, że organizacja z Nowej Soli chce spełnić nasze marzenie – przyznaje Jolanta Szatkowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie i zapowiada współpracę z wolontariuszami.

Osobiste wsparcie akcji zapowiedziała też radna powiatu Sylwia Wojtasik, dla której budowa takiej wiaty była celem już w poprzedniej kadencji, kiedy była członkiem zarządu powiatu.

– Zaczęłyśmy działać w tym kierunku z panią dyrektor. Mam nawet projekt takiej wiaty, potrzebne rysunki, rzuty. Zwracałyśmy się do różnych instytucji i sieci o pomoc. Miałyśmy obietnice części materiałów budowlanych. Jest dobre miejsce za budynkiem na budowę, ale temat rozbił się o pieniądze. Taka wiata to duży koszt, ale bardzo dobry pomysł – przyznaje radna. – Mam nadzieję, że w tej kadencji uda nam się realizować ten plan. Mieszkańcy kożuchowskiego DPS-u mogliby wiosną i latem więcej czasu spędzać na dworze, będzie to dobre dla ich zdrowia.

Zbiórka została udostępniona już prawie 200 razy, ale na razie udało się zebrać niecałe 2 tysiące. Potrzeba kilkudziesięciu tysięcy.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Wybory Miss i Mistera DPS w Nowej Wsi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przejmujące wideo z DPS w Kożuchowie. Kto zobaczy, dołącza do licytacji. Już ruszyły - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto