Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanie chętnie robili razem wieńce adwentowe. Wyszły pięknie WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
– Od początku grudnia czujemy klimat świąt. Dla nas najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i razem spędzić czas – mówi Aleksandra Borkowska Frołowicz ze Spółdzielni Socjalnej Grupa Alivio. W Domu Sąsiedzkim przy ul. Kościelnej 9 w Zielonej Górze odbyły się warsztaty przygotowania wieńców adwentowych. Wydarzeń w tym miejscu będzie więcej.

Dom Sąsiedzki. Spotkania integracyjne

Dom Sąsiedzki to miejsce spotkań mieszkańców przy parafii pw. św. Jadwigi. Odbywają się tutaj różne zajęcia, które prowadzą wolontariusze z Fundacji Rondo i ze spółdzielni socjalnej Grupa Alivio.

– Prowadzimy wspólnie z parafią i Fundacją Rondo – Dom Sąsiedzki. Dzisiaj mamy okazję uczestniczyć w warsztatach, które zorganizowaliśmy dla osób w kryzysie bezdomności, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i mieszkańców oraz naszych pracowników – opowiada Aleksandra Borkowska Frołowicz ze Spółdzielni Socjalnej Grupa Alivio. – Jak widać dużo osób korzysta z naszych zajęć. Wspólnie od początku grudnia czujemy klimat świąt. Dla nas najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i razem spędzić czas.

Małgorzata Jaskólska z Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego Rondo dodaje, że Dom Sąsiedzki to miejsce do wspólnego przebywania i radości, ale też do przeżywania smutku.

– To świetne doświadczenie dla nas i uczestników. Wierzymy, że spotkania integracyjne w dzisiejszych czasach są bardzo ważne. Są po to, żeby ludzi byli ze sobą blisko. W naszej codziennej działalności zajmujemy się seniorami, trochę młodzieżą, ale szczególnie osobami w kryzysie bezdomności. Bardzo ważne jest dla nas, żeby te środowiska integrować – mówi przedstawicielka fundacji.

Adwent. Jak zrobić wieniec adwentowy?

Wieniec adwentowy wykonuje się z gałązek drzew iglastych. Charakterystyczne są cztery świece, które według tradycji zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu. Każdy do ozdoby używa innych materiałów.

– Jest nas bardzo dużo. Każdy według swojego pomysłu przygotowuje stroik. Przy pomocy młodych pań robimy wieńce, które weźmiemy do domu. Dołożymy świeczkę i będziemy się gościć, wspominając, że w Domu Sąsiedzkim można coś takiego zrobić. To bardzo fajne i ciekawe zajęcia – podkreśla Anna Withelm.

Wieniec adwentowy można ozdobić plastrami suszonych w piekarniku grejpfrutów i pomarańczy, także laską cynamonu. – Przeklejam szyszki, fragmenty roślin. Kiedyś w domu z mamą przygotowywałam taki wianek – wspomina pani Natalia.
Na warsztaty przyszła też m.in. pani Jana z córką Julią. – Takich wieńców nie robi się na Ukrainie. Pierwszy raz zobaczę, jak to się robi. Będzie ozdabiała moja córka. Podoba się jej to – przyznała.

Zobacz zdjęcia z warsztató robienia wieńców adwentowych, Dom Sąsiedzki w Zielonej Górze

Zielonogórzanie chętnie robili razem wieńce adwentowe. Wyszł...

Dom Sąsiedzki. Kolejne wydarzenia

Już 14 grudnia w tym samym miejscu odbędą się warsztaty z przygotowania ozdób świątecznych. A 28 grudnia, o godz. 18 będzie wieczór kolęd, na którym z koncertem wystąpi Przemysław Szczotko.

– Będzie to koncert utworów świątecznych, które skomponowałem i wydałem płytę. Zapraszam. Będziemy razem, żeby czegoś doświadczyć, wejść głębiej w treści i żeby spotkać się nie tylko ze sobą, ale poprzez spotkanie naszych serc też spotkać się prawdziwie z Panem Bogiem – zapowiada artysta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto