Pierwsze spotkanie z mieszkańcami w sprawie transportu i komunikacji odbyło się w czwartkowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 18.
Siedem gmin chce razem rozwiązywać problemy komunikacyjne. R...
Konsultacje społeczne w sprawie komunikacji
Michał Grobelny z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR tłumaczy, że takie spotkania są niezbędne, by wykonać diagnozę sytuacji mobilności, czyli tego, jak obecnie oceniamy komunikację, ścieżki rowerowe, piesze, możliwości przemieszczania się pociągami, autobusami, rowerem, hulajnogą czy też pieszo. Ważne są oczekiwania mieszkańców i propozycję zmian, dotyczących transportów.
- To pierwsze tego typu spotkanie, będą kolejne. Zależy nam bowiem, by zdobyć jak najwięcej informacji i propozycji od mieszkańców – podkreśla Michał Grobelny. – Będziemy wtedy wiedzieli, co ich zdaniem działa dobrze, a co należy zmienić. Powstała diagnoza sytuacji mobilności pozwoli na przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Ten ważny dokument wyznaczy kierunki działań na kilkanaście lat. Poza tym bez niego nie będziemy mogli sięgnąć po duże, unijne fundusze.

Warto słuchać mieszkańców
Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk mówi, że miasto ma pewien plan, który będzie przedstawiało na spotkaniach i pytać mieszkańców, czy to dobry kierunek… Przypomina, ile uwag wnieśli mieszkańcy podczas konsultacji w sprawie obwodnicy południowej. Ostatecznie przypomina ona literę S, bo po uwagach zielonogórzan zmieniano koncepcję.
- Nie chodzi nam tylko o miasto, ale także o siedem gmin, które weszły w skład obszaru funkcjonalnego, a więc Zielona Góra, Nową Sól, Sulechów, Nowogród Bobrzański, Czerwieńsk, Otyń, Świdnicę, Zabór. Ten obszar zamieszkuje blisko ćwierć miliona osób. Transpor Zielonej Górze musi uwzględniać transport z tych okolicznych gmin– zauważa Krzysztof Kaliszuk. – Bo co z tego, że będziemy mieli elektryczny tabor MZK, jeśli do nas będą przyjeżdżać mieszkańcy gmin do pracy, szkoły, na uczelnię, zakupy, do lekarza starymi autobusami czy samochodami. Wszyscy chcemy oddychać tym samym, zdrowym powietrzem. Dlatego musimy inwestować nie tylko w mieście, ale i sąsiednich gminach.
Stąd też Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta, licząca 26 przystanków, połowę z nich trzeba będzie wybudować. Do tego systemu trzeba włączyć autobusy elektryczne, ścieżki rowerowe, stacje wypożyczania rowerów, hulajnogi czy system ścieżek pieszych.

Będą kolejne konsultacje społeczne. Warto wziąć w nich udział
Edward Fedko, prezes zarządu Lubuskiego Trójmiasta, uważa, że szybka kolej stanie się dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców regionu.
Wiadomo też, że planowana obwodnica zachodnia wiąże się z budową nowego ronda, nad którym zostanie wybudowana kładka dla pieszych, by mogli się nią poruszać przede wszystkich mieszkańcy nowo powstającego osiedla w Przylepie czy w Płotach.
Podczas spotkania mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi m.in. dotyczące małej liczby nocnych kursów autobusów MZK czy też podczas weekendów do Jan. Interesowali się planowanymi inwestycjami jak budowa Centrum Przesiadkowego PKP-PKP, przebiegiem mających powstać ścieżek rowerowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…