MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzedajesz mieszkanie? Na nabywcę czeka się coraz dłużej. Ile czasu potrzeba dziś na sprzedaż nieruchomości?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Na szybką sprzedaż mieszkania nie ma co dziś liczyć z powodu zastoju na rynku.
Na szybką sprzedaż mieszkania nie ma co dziś liczyć z powodu zastoju na rynku. Joanna Urbaniec/Polska Press, 123RF.com
Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym trwa dziś długo, wyraźnie dłużej niż przed rokiem – wynika z najnowszego „Barometru Metrohouse i Credipass”. Na podpisanie umowy z kupującym czeka się dziś nawet 4-5 miesięcy. To zapewne skutek głównie stagnacji na rynku, który jednak powoli się ożywia.

Spis treści

Sprzedając mieszkanie, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Najwolniej schodzą duże nieruchomości

Jeśli porównać I kwartał 2023 r. z I kwartałem 2022 r., jedno jest pewne – sprzedający mieszkania na rynku wtórnym muszą być dziś cierpliwi. Według raportu „Barometr Metrohouse i Credipass” znacząco wydłużył się bowiem czas sprzedaży nieruchomości. Dziś potrzeba na to już 4-5 miesięcy, podczas gdy przed rokiem były to ok. 3 miesiące. Liczby mówią same za siebie:

  • Warszawa – przeciętny czas sprzedaży wynosi 159 dni, czyli 5,3 miesiąca (o 30 dni dłużej niż rok temu);
  • 5 największych miast – na sprzedaż potrzeba średnio 124 dni, czyli 4,1 miesiąca (o 31 dni dłużej niż przed rokiem);
  • pozostałe lokalizacje – znalezienie nabywcy na mieszkanie trwa zwykle 126 dni, czyli 4,2 miesiąca (o 46 dni dłużej niż rok temu).

Jak zaznaczają autorzy raportu, najdłużej sprzedają się większe mieszkania, zapewne z uwagi na wyższą cenę. Dobrze obrazuje to fakt, iż mieszkania sprzedające się przez ponad 200 dni miały metraż średnio 65 m kw.

– Dane dotyczące czasu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym są oparte na transakcjach dokonywanych przez biura Metrohouse [czyli z udziałem pośrednika nieruchomości – przyp. red.] – zaznaczają autorzy raportu. – Mając na uwadze, że klienci często podejmują próby samodzielnej sprzedaży przed podpisaniem umowy pośrednictwa z agencją, realny czas ekspozycji może być dłuższy.

Czemu sprzedaż nieruchomości tyle trwa? Rynek dopiero budzi się z uśpienia

W raporcie „Barometr Metrohouse i Credipass” nie wskazano wprost, co jest przyczyną wydłużającego się czasu sprzedaży mieszkania. Główny powód jest jednak jasny dla każdego, kto przez miniony rok obserwował rynek nieruchomości – zastój. Rosnąca inflacja, trudności ze zdolnością kredytową i niepewność związana z sytuacją w Ukrainie sprawiły, że rok 2022 upłynął pod znakiem stagnacji w mieszkaniówce. W efekcie wiele osób odłożyło plany zakupu M na później, co oczywiście utrudniło sprzedającym znalezienie nabywcy.

– Ci nabywcy, którzy mogą i chcą kupić, robią to. Inni czekają na poprawę sytuacji lub na okazje, które czasem się pojawiają – podsumowała w styczniu sytuację rynkową Katarzyna Kuniewicz, Head of Research Otodom Analytics.

Początek 2023 r. przyniósł jednak pierwsze sygnały ożywienia wśród kupujących. Ruch wzrósł zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Przyczyn było kilka – m.in. poprawa zdolności kredytowej i koniec wzrostów stóp procentowych – ale eksperci nie mają wątpliwości, że dużą rolę odegrała także zapowiedź programu „Pierwsze Mieszkanie”. Od lipca umożliwi on zaciągnięcie kredytu hipotecznego, do którego dopłacać będzie państwo.

– Wizja dopłat do kredytów ma olbrzymie przełożenie na zachowania potencjalnych nabywców, którzy po okresie znaczącej stagnacji, o czym świadczą choćby odczyty naszego Indeksu Popytu, znów ruszyli na rynek – komentują autorzy raportu. – Optymistyczne dla przyszłych kredytobiorców jest obniżenie tzw. bufora bezpieczeństwa przy wyliczaniu zdolności kredytowej, choć z drugiej strony nadal często dostępna zdolność nie pozwala nam na zakup mieszkania naszych marzeń.

Mieszkania kupują dziś głównie inwestorzy po czterdziestce

O skali zastoju na rynku mieszkaniowym świadczy też to, kto dziś najczęściej nabywa mieszkania. Podczas gdy w normalnych warunkach rynkowych przeważają klienci kredytowi, kupujący najczęściej na własne potrzeby, to w I kwartale 2023 r. aż 44 proc. wszystkich kupujących stanowili inwestorzy. Przeciętnym nabywcą mieszkania jest dziś zatem osoba szukająca lokum dobrego do zarabiania na wynajmie lub takiego, które można będzie odsprzedać z zyskiem. Przeciętny lokal nabywany przez inwestorów miał 45 m kw. i kosztował 347 tys. zł.

– W dalszym ciągu nie zmienia się główny cel zakupów na rynku mieszkaniowym. Jest nim alokacja nadwyżek finansowych. (…) Pozytywną informacją jest wzrost udziału w zakupach klientów poniżej 30 roku życia, którzy stanowią 19 proc. wszystkich transakcji (w poprzednim kwartale 13 proc.). Dominującą grupą klientów nabywających mieszkania są osoby między 40-stym a 50-tym rokiem życia (32 proc.) – podaje cytowany raport.

A jak wygląda dziś sytuacja po stronie sprzedających? Jak się okazuje, na rynku wtórnym typowy sprzedawca mieszkania to osoba między 40. a 50. rokiem życia, której motywacja jest zwykle finansowa (37 proc.). Może to oznaczać wiele rzeczy, od sprzedaży lokalu inwestycyjnego po chęć uzyskania funduszy na jakiś cel. Drugą najczęściej podawaną przyczyną sprzedaży nieruchomości była przeprowadzka do większego lokum (25 proc.), a trzecią – zbywanie lokalu otrzymanego w spadku (21 proc.).

Stylowe obusy i bieżniki marki Duka

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedajesz mieszkanie? Na nabywcę czeka się coraz dłużej. Ile czasu potrzeba dziś na sprzedaż nieruchomości? - RegioDom.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto