Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Świdnica znów pojawił się problem z jakością wody. W Buchałowie stanął beczkowóz, by mieszkańcy nadal mieli do niej dostęp

Redakcja
Pogorszenie jakości wody w Buchałowie. We wsi stanął specjalny beczkowóz.
Pogorszenie jakości wody w Buchałowie. We wsi stanął specjalny beczkowóz. Mariusz Kapała
Mieszkańcy Buchałowa w gminie Świdnica znów muszą uzbroić się w cierpliwość. Jakość wody w tej miejscowości uległa pogorszeniu. Powód? Obecność enterokoków!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze wydał komunikat w sprawie braku przydatności wody do spożycia w Buchałowie i warunkowej przydatności wody w Drzonowie, Radomi i Orzewie, które są zaopatrywane z wodociągu publicznego Drzonów.

Wcześniej o wodzie w gminie Świdnica pisaliśmy m.in. tutaj: Brak wody w Radomi i Buchałowie w gminie Świdnica. Powodem jest wykrycie bakterii coli!

PPIS w Zielonej Górze, na podstawie badań próbek wody, pobranych ze wspomnianego wodociągu, poinformował, że "jakość wody w miejscowości Buchałów uległa pogorszeniu".

Okazuje się, że wykryto w niej obecność Enterokoków kałowych.

PPIS poinformował też, że administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę mieszkańców Buchałowa.

Ważne informacje dla mieszkańców Buchałowa

Zalecane jest przestrzeganie wskazówek:

  • woda z kranu nie może być spożywana ani używana do przygotowania posiłków,
  • woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania,
  • woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień,
  • jednak może być wykorzystywana do urządzeń sanitarnych - WC.

Co z Drzonowem, Radomią i Orzewem? Tutaj ze względu na podwyższoną ogólną liczbę mikroorganizmów, woda do celów konsumpcyjnych (m.in. picie, przygotowanie posiłków, mycie warzyw, naczyń) powinna by używana wyłącznie po gotowaniu przez minimum dwie minuty.

Może zaś być wykorzystywana do innych celów socjalno-bytowych, higienicznych i domowych, a także do urządzeń sanitarnych.

Co w tej sprawie zrobiła gmina Świdnica?

W Buchałowie stanął beczkowóz na wodę pitną (przy kościele).

Urząd gminy dostarcza też mieszkańcom tej wsi wodę butelkowaną (5 l) do każdej posesji.

Z uwagi na obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego będą zachowane wszelkie środki ostrożności w dostarczaniu zastępczego źródła wody - zapewniają władze gminy.

- O sytuacji mieszkańcy będą informowani na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej urzędu gminy, Facebooka, systemu sms i sołtysa - informuje gmina.

W związku z zaistniałą sytuacją spytaliśmy władze gminy Świdnica, z czego wynikają problemy na tym ujęciu?

- Głównym problemem była przestarzała infrastruktura wodociągowa - wyjaśnia Magdalena Widańska, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy. - Istniejąca stacja uzdatniania wody w Drzonowie wymagała gruntowej przebudowy i modernizacji, ponieważ proces uzdatniania wody był nieefektywny. Brak zbiornika na wodę pitną na ujęciu wody w Drzonowie powodował czasowe przerwy w dostanie wody mieszkańcom usytuowanym na końcowych odcinkach sieci wodociągowej. Dostarczana woda zawierała znaczne ilości manganu i żelaza co na przełomie kilkunastu lat spowodowało osadzanie się zanieczyszczeń w rurociągach, a w okresach większych rozbiorów wody powodowało dostawę brudnej wody. Dlatego też podjęto decyzję o kompleksowej rozbudowie i modernizacji stacji uzdatniania wody, budowie zastępczej studni głębinowej na ujęciu oraz budowie zbiornika na wodę pitną o pojemności 200 metrów sześciennych.

Czy w związku z sytuacją, jaka miała miejsce w Buchałowie gmina planuje wprowadzić jakieś doraźne zmiany?

ZUK wymienia m.in. podstawienie wspomnianego beczkowozu oraz dostarczanie wody butelkowanej.

- Po uzyskaniu informacji o wystąpieniu bakterii, Zakład Usług Komunalnych niezwłocznie przystąpił do dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej - zapewnia nas jeszcze Magdalena Widańska.

- W czwartek, 16 kwietnia, zostaną pobrane próby wody do analizy jej jakości - słyszymy jeszcze w ZUK-u. - Prawdopodobnie wstępne wyniki wody będą znane w piątek, 17 kwietnia lub najpóźniej w poniedziałek, 20 kwietnia.

Mieszkańcy mają być o tym informowani na bieżąco.

Gdy na Facebooku Urzędu Gminy w Świdnicy pojawił się komunikat o pogorszeniu się jakości wody, wśród mieszkańców zawrzało. Jedni komentują, że sytuacja powtarza się kolejny raz, inni denerwują na jakość wody. Niektórzy zauważają też, że rachunki za wodę powinny być obniżone, skoro problem się powtarza. Inni dodają, że woda powinna być w tym przypadku za darmo...

Czy obniżki rachunków za wodę w Buchałowie są możliwe?

- Wójt gminy nie ma prawnych możliwości, aby udzielić mieszkańcom bonifikaty za rachunki za wodę - usłyszeliśmy w ZUK-u. - Stawki za wodę i ścieki są zatwierdzane przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie we Wrocławiu.

Zobacz, jak wójt Świdnicy zachęca do zostania w domu:

Jakie działania długofalowe planuje gmina, by jakość wody w Buchałowie się poprawiła?
- W minioną sobotę wykonawca rozbudowy i modernizacji SUW Drzonów zamontował ostatnie podzespoły (falowniki na zestawie hydroforowym), które umożliwiają kompleksowe płukanie sieci wodociągowej - słyszymy w świdnickim ZUK-u. - Ustalamy obecnie kolejne działania dotyczące gruntownej dezynfekcji i płukania całej infrastruktury wodociągowej (począwszy od ujęcia wody w Drzonowie, do ostatniego odcinka sieci wodociągowej w Buchałowie). Zostanie opracowany szczegółowy harmonogram prac uwzględniający podanie środka dezynfekującego, który rozpuści zalegające osady oraz kolejność płukania poszczególnych odcinków sieci wodociągowej. Planowane prace będą realizowane w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Zielonej Górze i rozpoczną się niezwłocznie. O całości przedsięwzięcia mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Mam nadzieję, że w efekcie podjętych działań problem z jakością wody z SUW Drzonów zostanie ostatecznie rozwiązany.

Czy rzeczywiście jakość wody w Buchałowie się poprawi? Będziemy wracać do sprawy.

ZOBACZ TEŻ: W gminie Świdnica wybrano młodzieżowych radnych. Gdy sytuacja po koronawirusie wróci do normy, zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W gminie Świdnica znów pojawił się problem z jakością wody. W Buchałowie stanął beczkowóz, by mieszkańcy nadal mieli do niej dostęp - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto