Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Planetariów. Z tej okazji Wenus przygotowało cztery autorskie pokazy

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze
Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze Mariusz Kapała
W niedzielę obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Planetariów. Z tej okazji zielonogórskie Wenus przygotowało cztery autorskie pokazy. Warto się na nie wybrać. Dlaczego?

Święto planetariów po raz pierwszy obchodzono w 1991 roku. I od tego czasu co roku tradycyjnie 12 marca odbywają się naukowe i popularne imprezy. Tak też będzie i teraz

Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze

W niedzielę Międzynarodowy Dzień Planetariów. Z tej okazji W...

Planetarium Wenus zaprasza na pokazy

W Planetarium Wenus w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze odbędą się cztery autorskie pokazy.
Dwa z nich będą prezentowane na żywo w formie wykładu. o godzinie 13.00 rozpocznie się pokaz „Ziemia we Wszechświecie”. Prowadzący go przedstawi miejsce naszej planety w otaczającym nas Wszechświecie oraz objaśni budowę Układu Słonecznego, pokazując z bliska jego obiekty. Godzinę później natomiast rozpocznie się pokaz pod hasłem „Błękitna Kropka”. Ten pokaz to przede wszystkim niezwykła podróż. Wyruszamy z niskiej orbity naszej planety podążając na krańce obserwowalnego przez nas Wszechświata, a w każdym kolejnym kroku tej podróży oddalamy się dziesięciokrotnie dalej od naszego domu „Błękitnej Kropki”. Inspiracją do powstania pokazu była fotografia Ziemi wykonana przez sondę kosmiczną Voyager 1. 14 lutego 1990 sonda znajdowała się w rekordowej odległości od naszej planety – około 6,4 mld km, daleko poza orbitą Plutona. Wówczas wykonano historyczne zdjęcie, którego pomysłodawcą był astronom Carl Sagan.

Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze
Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze Mariusz Kapała

Filmy w Planetarium Wenus

Kolejne dwa pokazy, to filmy. O godz. 16.00 rozpocznie się film pt. „Satelix”. Sztuczne satelity są ważnym elementem naszej cywilizacji. Od ponad 60 lat pomagają nam lepiej zrozumieć naszą planetę oraz poznać przestrzeń kosmiczną. Wbrew pozorom nie są tylko kosmicznymi przyrządami, ale ułatwiają nam codzienne życie na Ziemi. Czym są? Jak je odnaleźć? Jakie mają zadania? Jak są zbudowane? Pokaz pozwoli nam lepiej zapoznać się z tym tematem, a także dowiedzieć się jaka będzie ich rola w przyszłości.
Natomiast o godz. 17.00 zobaczymy „Formułę”. Pojęcie fraktala powstało w celu opisania otaczającej nas przyrody, a także rzeczywistości matematycznej. Fraktale mogą przybierać najróżniejsze kształty, ich brzegi są poszarpane i rozbudowane, a wiele z nich może istnieć jedynie w formie trójwymiarowej grafiki komputerowej.
Zanurzcie się w niesamowitym obrazie przedstawiającym fraktale, które do tej pory były tylko matematycznymi regułami. Zobaczcie niesamowite kształty, kolory i głębię. Otacząjący nas Wszechświat można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Aby to zrobić, naukowcy zamienili sygnały elektromagnetyczne na dźwięk. I właśnie te „kosmiczne dźwięki” zostały wplecione w elektroniczne brzmienia, które usłyszymy w czasie seansu
ZOBACZ TEŻ

POLECAMY TEŻ

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto