Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze zabrzmi arcydzieło muzyki romantycznej czeskiego kompozytora

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Zielonej Górze zabrzmi IV. koncert fortepianowy G-dur op. 58 - Ludwiga van Beethovena (solo na fortepianie zagra Piotr Sałajczyk – laureat nagrody „Fryderyka” w kategorii „Album roku – muzyka kameralna” i Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”.
W Zielonej Górze zabrzmi IV. koncert fortepianowy G-dur op. 58 - Ludwiga van Beethovena (solo na fortepianie zagra Piotr Sałajczyk – laureat nagrody „Fryderyka” w kategorii „Album roku – muzyka kameralna” i Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. strona www artysty
Będzie to słynne solo rożka angielskiego w symfonii Antonina Dworzaka. Koncert w piątek wieczorem w Filharmonii Zielonogórskiej.

Maestro w akcji

Koncerty odbędą się w piątek (11.02) o godz. 19. W Zielonej Górze, orkiestrę symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi maestro Marek Pijarowski. To absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, który swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską – początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. Podczas kursów w Wiedniu, zetknął się bezpośrednio ze sztuką takich mistrzów batuty, jak: Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Georg Solti czy Claudio Abbado. W roku 1980 Marek Pijarowski został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu – obie funkcje pełnił do 2001 roku. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej., zaś 2007 do 2021 roku, był dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie i zagraniczne orkiestry. Podczas wieczoru zabrzmią: uwertura do opery „Paria” - Stanisława Moniuszki, IV. koncert fortepianowy G-dur op. 58 - Ludwiga van Beethovena (solo na fortepianie zagra Piotr Sałajczyk – laureat nagrody „Fryderyka” w kategorii „Album roku – muzyka kameralna” i Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” oraz IX. symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” - Antonín Dvořáka.

Ach ten rożek

To arcydzieło muzyki romantycznej tego czeskiego kompozytora. Powstało podczas pobytu Czecha w Stanach Zjednoczonych w latach 1892–1895, który oddał w nim charakter Stanów Zjednoczonych końca XIX wieku. W symfonii usłyszymy elementy muzyki rdzennie amerykańskiej, a także chwytające za serca – solo rożka angielskiego, w drugiej części.

Opera młodego Mozarta

Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim, pod batutą Przemysława Fiugajskiego, usłyszymy fragmenty części orkiestrowej i wokalnej z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Mitrydates, król Pontu”. Mozart napisał Mitrydatesa podczas tournée po Włoszech w 1770 roku. Opera została po raz pierwszy wystawiona w Teatro Regio Ducale w Mediolanie (podczas karnawału) i okazała się wielkim sukcesem młodego Mozarta, który miał wtedy zaledwie 14 lat. Solistką wieczoru będzie Anna Radziejewska – mezzosopran, polska śpiewaczka, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1999 współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, gdzie kreuje czołowe partie mezzosopranowe.

Ta czarodziejska miłość

Na koniec wieczoru zabrzmi suita z baletu „El amor brujo” (Czarodziejska miłość) skomponowana przez Manuela de Falle. To hiszpański kompozytor, urodzony w Kadyksie, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, należacy obok Isaaca Albéniza i Enrique Granadosa, do wielkiej trójki kompozytorów narodowego nurtu w muzyce hiszpańskiej. Muzykę studiował w Madrycie, a potem sporą część swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zetknął się w wielkimi twórcami muzyki z Francji, takimi jak: Debussy, Ravel, Albeniz i Dukas. Jednakże to w Hiszpanii, w 1915 roku (w trackie I wojny światowej) powstał jego słynny balet „Czarodziejska miłość”. Dzieło, od pierwszego taktu jest pełne werwy i ruchu, pokazuje magiczny świat Cyganów, obficie czerpiący z folkloru andaluzyjskiego, z popularnym „Tańcem ognia”. Wstępy płatne.

Zobacz też wideo: Pokazy najlepszych filmów SOLANIN Film Festiwal

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto