Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda lubuski na forum o perspektywach EWT. 19 kwietnia dyskusja o polityce spójności

Informacja prasowa
Już trzydziesty pierwszy raz obradował Komitet ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej. Wojewoda lubuski Marcin Jabłoński uczestniczył w posiedzeniu, zabierając głos w sprawie Europejskiej Współpracy Terytorialnej w nowej perspektywie finansowania 2014 – 2020. - Bez wątpienia należy utrwalać i doskonalić to, co już dobrze funkcjonuje - mówił.

Spotkanie w Schwerinie jest dwudniowe. W czwartek, 19 kwietnia, toczyć będą się ważne dyskusje, tym razem na posiedzeniu Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej. W bloku tematycznym nie zabrakło miejsca m.in. dla polityki spójności z horyzontem czasowym 2014-2020.

Wojewoda Marcin Jabłoński na spotkaniu w Schwerinie w sposób szczególny zaakcentował rolę instytucji tworzących program EWT, zwłaszcza euroregionów. Wskazał na olbrzymie doświadczenie i zaangażowanie wszystkich podmiotów. - Powinno ono być wykorzystywane w przyszłości, w trzech programach na granicy polsko-niemieckiej - podkreślał. Słowa te spotkały się z pełnym poparciem - pozytywnie odniosły się do nich lubuskie euroregiony oraz członek zarządu województwa Romuald Kreń.

Wśród uczestników spotkania nie zabrakło Marcina Zydorowicza wojewody zachodniopomorskiego, z którym wojewoda lubuski Marcin Jabłoński spotkał się niedawno w Gorzowie Wlkp., by rozmawiać o możliwościach i rozwoju regionów przygranicznych. Głos, który zabrał Wojewoda Marcin Jabłoński w Schwerinie jest pewnego rodzaju kontynuacją podjętych wówczas rozmów o perspektywach związanych z funduszami unijnymi, a zwłaszcza Europejską Współpracą Terytorialną. Warto podkreślić, że wojewoda lubuski nadzoruje i kontroluje programy realizowane w ramach EWT, a ich celem jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa pogranicza polsko-niemieckiego.

Poprawa sytuacji na drogach wodnych pogranicza polsko-niemieckiego, również w kontekście ochrony przeciwpowodziowej oraz warunków przepływu i żeglugi, a także wzajemna pomoc podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków – to kolejne z wielu poruszanych na posiedzeniu tematów. W programie przewidziano czas na rozmowy o komunikacji kolejowej, sporo uwagi poświęcono też bezpieczeństwu.

Komitet ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej wchodzi w skład Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Trzydzieste pierwsze posiedzenie komitetu otworzył Henning Heidemanns Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i ds. Europejskich kraju związkowego Brandenburgia.

Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej powstała w 1991 roku. Jego głównym zadaniem jest koordynacja i określanie kierunków współpracy.

W ramach Komisji działają 4 komitety:

Komitet do Spraw Współpracy Przygranicznej, spełniający funkcję obserwacyjno-informacyjną, a także inicjującą i koordynującą w zakresie tej współpracy. Zajmuje się m.in. sprawami przejść granicznych, współpracą komunalną gmin, ochroną środowiska itp.

Komitet do Spraw Współpracy Międzyregionalnej, wśród podstawowych celów komitetu znajduje się współpraca miast, szkolenie kadr, wspieranie działalności fundacji niemieckich w Polsce oraz ochrona zabytków.

Komitet ds. Gospodarki Przestrzennej, mający w centrum zainteresowania cele, inicjatywy i projekty dotyczące rozwoju przestrzennego i infrastrukturalnego obszaru pogranicza, w tym ponadnarodowe projekty wspólnotowe w ramach Celu III na rzecz aktywizacji i trwałego podtrzymania jego rozwoju gospodarczego.

Komitet ds. Edukacji,
którego celem jest wspieranie polsko-niemieckiej współpracy edukacyjnej.

Schwerin to miasto na prawach powiatu, położone w Niemczech na Pojezierzu Meklemburskim.

Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto