Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Krośnie Odrzańskim

red.
archiwum Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim
W dawnym zamku piastowskim kwitnie dziś życie kulturalne, mają z wnętrz zamkowych pociechę artyści i miłośnicy sztuki, w izbach muzealnych szerzy się historia miasta i dzieje zamczyska. Dobre czasy zaczęły wracać tutaj dopiero pod koniec XX wieku.

Rewitalizacja skrzydła południowego i kaplicy w skrzydle zachodnim zakończyła się w 2008 roku. Wcześniej wyremontowany został budynek bramny, porządek zapanował także na dziedzińcu, który służy dziś miłośnikom koncertów muzycznych i pokazów rycerskich. Na zamku znalazł swoje miejsce punkt Informacji Turystycznej, a od lutego 2010 r. siedzibę ma tutaj Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”. Aż trudno uwierzyć, że po tym jak w lutym 1945 r. oddziały sowieckie spaliły znaczną część lewobrzeżnego miasta, przez długie lata stała w tym miejscu kompletna ruina.

Do 1482 r. zamek był we władaniu Piastów śląskich z linii głogowsko-żagańskiej. Zbudował warownię na początku XIII wieku książę Henryk I Brodaty. Tu rezydował, przygotowywał wyprawy wojenne i tutaj umarł w 1238 roku. Po przejęciu miasta przez Brandenburgię, a później Prusy i Niemcy, zamek pełnił rolę rezydencji wdów po władcach tych państw. I to one w największym stopniu decydowały o obliczu krośnieńskiej warowni. Przebudowę zapoczątkowała Barbara Hohenzollern pod koniec XV wieku. W następnym stuleciu, za czasów księżnej Katarzyny Brunszwickiej, budowla zyskała renesansową oprawę, zaś barokowy charakter murów, nowa wieża i kaplica była dziełem Elżbiety Charlotty, wdowy po elektorze brandenburskim. Te ostatnie zmiany zaszły po tym, jak miasto opuścili Szwedzi (1631-1644).

Z czasem zamek zaczął tracić znaczenie militarne. Za panowania króla Fryderyka II Wielkiego (1740-1786), kiedy Prusy rosły w siłę, krośnieńskiej rezydencji przypadła rola magazynów wojskowych. W latach 1886-1887 wojska pruskie przebudowały zabytkową budowlę na koszary wojskowe. W pierwszej połowie XX w. Była tu siedziba muzeum, mieszkania, seminarium nauczycielskie, a także Śląska Kasa Oszczędności. Później przyszła pożoga wojenna.

Centrum Artystyczno-Kulturalne ZAMEK, punkt Informacji Turystycznej, ul. Szkolna 1, 66-600 Krosno Odrzańskie, tel. 68 383 89 94, 68 359 16 37, e-mail: [email protected], [email protected]. Zwiedzanie: od wtorku do piątku - w godz. 10.00-16.00, w soboty i niedziele - w godz. 12.00-16.00, (ostatnie wejście o 15.00), w poniedziałki – nieczynne.

Zobacz:**zamek w Łagowie**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto