Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza Tradycji". Zobacz, co w programie wydarzenia

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Reprezentacyjny Zespół Tańca Ludowego ZARYA został założony w 1963 roku przez Tsolo Tsolova, który został jego pierwszym dyrektorem artystycznym i choreografem, a następnie wielu najlepszych muzycznych i artystycznych profesjonalistów znanych w Bułgarii.
Reprezentacyjny Zespół Tańca Ludowego ZARYA został założony w 1963 roku przez Tsolo Tsolova, który został jego pierwszym dyrektorem artystycznym i choreografem, a następnie wielu najlepszych muzycznych i artystycznych profesjonalistów znanych w Bułgarii. Jarosław Wnorowski
Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany jest od 1964 roku w Zielonej Górze. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce.

Idea festiwalu

Oblicza Tradycji to międzykulturowe przedsięwzięcie, oparte na przekazie tradycji, śpiewu, muzyki oraz tańca zespołów polskich i zagranicznych. Ma na celu ożywienie formuły festiwali folklorystycznych, wytyczenie dla nich nowych dróg rozwoju na rzecz popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, wymianie informacji, wiedzy i popularyzacji unikalnych zjawisk kultur tradycyjnych różnych regionów.

Egzotyczni oraz lubuscy uczestnicy

W tym roku zagoszczą także artyści z Meksyku (Narodowy Zespół Folklorystyczny z Mexico City) oraz z Kamerunu. Pojawią się również tancerze, śpiewacy i muzycy z Bułgarii, Ukrainy, Niemiec oraz z Polski. Nasz kraj reprezentują m.in. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa, Dziecięcy Regionalny Zespół "Mały Haśnik", Zespól Ludowy "Sonina", Zespół Folklorystyczny Szamotuły i Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy". Łącznie to 12 zespołów i ponad 600 uczestników.

Inauguracja w środę

Festiwal rozpocznie się w środę, 22 czerwca, o godz. 16 koncertem inauguracyjnym w Centrum Kultury Kreatywnej. Tego wieczoru odbędą się także dwa międzynarodowe konkursy "Muzycy w Zielonej Górze" oraz "Śpiewacy w Zielonej Górze". Tego dnia zaprezentuje się także zespół z Afryki, a konkretnie z Kamerunu.

Meksykański czwartek

W czwartek, 23 czerwca w tym samym miejscu, między 16 a 19 - ciąg dalszy występów, a niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie występ Narodowego Zespołu Tańca z Meksyku.

Lubuski piątek

Piątek, 24 czerwca będzie należał do zespołów i grup ludowych oraz grup śpiewaczych z województwa lubuskiego, a także do gości specjalnych m.in. z Niemiec i Pyrzyckiego Zespołu Pieśni i Tańca. Dodatkowo w dniach 22-24.06 w godz. 11.30 - 17.00 w parku RCAK odbędzie się szereg działań plenerowych w ramach "Folkostrefy" dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Galowa sobota i smaczna niedziela

W sobotę, 25 czerwca całość działań przeniesie się do Zielonej Góry Drzonkowa do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W hali tenisowej o godz. 18 rozpocznie się około trzygodzinny koncert galowy, który zwieńczy przyznanie nagród. Jako gość specjalny wystąpi także Zespół Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy" oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa. W niedzielę (26 czerwca) grupy zagoszczą w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli, gdzie wezmą udział w barwnym korowodzie. Atrakcją może okazać się degustacja dań typowych dla każdego kraju podczas festynu "Dobre, smaczne bo Lubuskie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto