Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra dawniej...wokół ratusza [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Ulica Pod Filarami była dawniej była przejezdną. Piesi korzystali z chodnika, który znajdował się między budynkiem a kolumnami
Ulica Pod Filarami była dawniej była przejezdną. Piesi korzystali z chodnika, który znajdował się między budynkiem a kolumnami Zbigniew Rajche
Jedni mieszkańcy uważają, że dawny bruk wokół ratusza nadawał starówce klimat. Inni chwalą późniejsze płyty deptakowe. A dziś?

Nasza starówka zachowała średniowieczny, XIII-wieczny układ prostokąta z odbiegającymi od niego ulicami. Zdaniem Ireny Tumiłło, zanim powstał deptak, śródmieście miało jakiś niepowtarzalny klimat. Z ulicami, po których wokół ratusza jeździły auta, autobusy... Dziś możemy wrócić do tamtych czasów za sprawą dawnych zdjęć, wykonanych przez nieżyjącego już fotografa Zbigniewa Rajchego.

Jeszcze do początku lat 70. wokół ratusza jeździły samochody i autobusy miejskiej komunikacji

Nie wszystkim jednak mieszkańcom starówki podobały się samochody, które hałasowały, ochlapywały, gdy popadał deszcz, nie tylko przechodniów, ale i kamienice. Na początku lat 70. ówczesny przewodniczący prezydium Kazimierz Mamak pomyślał, że warto by było zamknąć centrum dla pojazdów. I oddać je w ręce pieszych.
[gal]26185724;26185730;26185726;26185732;26185736;26185738[/gal]
Architekt Bogusław Jaskułowski jako autor koncepcji zielonogórskiego deptaka dostał nawet nagrodę kulturalną miasta! Projekt nie tylko nowej nawierzchni, wykonał natomiast Rajmund Liberski. Pierwotnie chciano nawet wzorem krakowskiego rynku, stworzyć deptak z kamienia. Ale okazało się, że ten wariant jest za drogi. Stanęło więc na białych i czarnych płytach, ułożonych na kształt rozet. W liczbie 16. Tyle bowiem było powiatów w województwie zielonogórskim. W środku miały być jeszcze herby stolic powiatów. Ale one już nie zostały wykonane. Mimo wszystko nowy deptak się spodobał i był nowatorski w Polsce. Potem inne miasta wzorowały się na tym zielonogórskim.

Ostatnia modernizacja nie do końca odpowiada zielonogórzanom. Szara kostka, ławki bez oparć, czarne gazony przypominające trumny... Na szczęście i to się zmienia. Gazony zostały oklejone, ławki zyskują oparcia. Krytykowana jest też szyba, pod którą niewiele widać. A odkryte przy okazji robót budowlanych pozostałości dawnych zabudowań i pieca, miały być atrakcją turystyczną. Mieszkańcy chwalą zaś Bachusiki, które opanowały śródmieście. Czekamy na kolejne figurki. I nowy monitoring, który niebawem się pojawi.

Zobacz również: Scenki z życia zielonogórzan [archiwalne zdjęcia]

Jak znikała ulica Srebrna Góra. Zobaczcie zdjęcia!

* * * Jeśli masz także archiwalne zdjęcia Zielonej Góry, możesz przesłać je na mail: [email protected]. Wszystkie opublikujemy w naszym serwisie!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto