Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. (Nie)widoczne – warsztaty sensualne, czyli poznajemy sztukę w ciemno

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
To był niezapomniany weekend, pełne wrażeń i refleksji. A wszystko to dzięki wydarzeniom w zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Placówkę odwiedziły osoby niewidome i niedowidzące z Fundacji Szansa dla Niewidomych Oddział Zielona Góra. Co tam się działo?

Kto powiedział, że tylko patrząc można zobaczyć? Czasami nawet warto zasłonić oczy, by otworzyć się na nowe, pozawzrokowe sposoby odczytywania sztuki. Jeśli nie widzisz, boisz się sztuki współczesnej, nie rozumiesz jej, albo zwyczajnie jesteś zmęczona/zmęczony dziesiątkami obrazów, które Cię otaczają, więc może warto spróbować doświadczyć sztuki inaczej?

[g]16965707[/polecane]

Warsztaty w ciemno

Na bezpłatnych warsztatach w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze sztukę poznawały osoby niewidzące, ale także ci, którzy ze wzrokiem nie mają problemu. Ich oczy zostały jednak zasłonięte, by nauczyły się sensualnie poznawać sztukę. Wtedy trzeba bowiem zaangażować węch, słuch, dotyk, by poczuć i zrozumieć.
Warsztaty trwały 120 minut. Nie trzeba było brać udziału w obu... Jak mówili uczestnicy tych nietypowych zajęć, sztukę można faktycznie poznawać w ciemno... To było bardzo potrzebne życiowe doświadczenie. Teraz inaczej wygląda świat.

Bartek Lis i Magdalena Skowrońska

Bartek Lis – animator kultury, kurator projektów społecznych, edukator, socjolog związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Pomysłodawca projektu „Sztuka w ciemno”, który stał się „pandemicznym” rozwinięciem konceptu sensualnych warsztatów realizowanych wspólnie z Magdaleną Skowrońską przez pięć lat w Muzeum Współczesnym Wrocław. Opierały się one na idei pozawzrokowego, sensorycznego doświadczania sztuki. Takiego jej „używania”, które nie wymaga patrzenia się na nią. Wierzy, że sztuka może być ciekawym pretekstem do rozmowy na szerokie tematy, a zetknięcie się z nią nie musi oznaczać wyłącznie wizualnej przygody. Dostępność jako ważny aspekt pracy kulturotwórczej rozumie jako kategorię uniwersalną i włączającą każdego i każdą, niezależnie od doświadczanego „braku” czy niepełnosprawności.

(Nie)widoczne warsztaty w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
(Nie)widoczne warsztaty w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze Jacek Katos

Magdalena Skowrońska - historyczka sztuki, psychoterapeutka. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowczyni na kierunku Mediacja Sztuki. Od 2014 roku, wspólnie z artystką Patrycją Mastej, opracowuje i kuratoruje wystawy interaktywne, w tym wystawy z cyklu „Samoobsługowe Muzeum”. Od roku 2018 działa w duecie projektowo- artystycznym „On Dream”, realizując wystawy poświęcone wielozmysłowemu odbiorowi sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zielona Góra. (Nie)widoczne – warsztaty sensualne, czyli poznajemy sztukę w ciemno - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto