Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra - zielona czy betonowa? Te drzewa zostały tylko na zdjęciach, ale pojawiły się nowe w okolicy

OPRAC.: (eg)
Oto galeria miejsc, w których jeszcze nie tak dawno rosły drzewa w Zielonej Górze. O wielu z nich pewnie mało kto pamięta. Nie ma tej zielonej ściany po lewej stronie zdjęcia. Są tam znany sklep meblowy i popularna restauracja
Oto galeria miejsc, w których jeszcze nie tak dawno rosły drzewa w Zielonej Górze. O wielu z nich pewnie mało kto pamięta. Nie ma tej zielonej ściany po lewej stronie zdjęcia. Są tam znany sklep meblowy i popularna restauracja Google Street View
Smutne są efekty wycieczki w czasie ulicami Zielonej Góry dzięki kamerom Google Street View. W latach 2012/2013 na zdjęciach zachowało się dużo drzew, których już nie ma. O wielu pewnie mieszkańcy już pamiętają. Jednak, kiedy znikają jedne drzewa, sadzone są nowe. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze podsumowała swoje działania za 2023 rok i wyliczyła, ile posadzono drzew.

Zielona Góra. Zieleń czy beton?

Zdjęcia z kamer Google Street View sprzed zaledwie dekady pokazują bardziej zielone miasto. Dlaczego wiele drzew zostało wyciętych? Co roku jest kilka powodów. Wycinkę powodują głównie nowe inwestycje. W miejscach wcześniej porośniętych drzewami lub krzakami powstają nowe miejsca handlu i pracy. Tak było choćby w okolicy Szosy Kisielińskiej, gdzie powstało w ostatnich latach Stop Shop. Dzisiaj trudno rozpoznać to miejsce na starym zdjęciu. Podobnie, obok CRS przy ul. Sulechowskiej. Zachowało się ujęcie ściany zieleni, a dzisiaj jest tam duży sklep meblowy i popularna restauracja.

Również przy ul. Zacisze, pewnie mało kto pamięta, ile rosło drzew. Powstał pasaż handlowy, a skomunikowanie go z ulicą wymogło wycinkę.

Znikały pojedyncze drzewa i szpalery, związane też z innymi inwestycjami w mieście, choćby budową dróg.
Część drzew została wycięta ze względu na ich stan zagrażający przechodniom.
Pamiętasz te drzewa ze zdjęć? Zniknęło ich więcej.

Oto galeria miejsc, w których jeszcze nie tak dawno rosły drzewa w Zielonej Górze. O wielu z nich pewnie mało kto pamięta. Nie ma tej zielonej ściany po lewej stronie zdjęcia. Są tam znany sklep meblowy i popularna restauracja

Zielona Góra - zielona czy betonowa? Te drzewa zostały tylko...

RDLP Zielona Góra. Posadzone miliony drzew

Z podsumowania 2024 roku przygotowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze wynika, że w ubiegłym roku posadzono ponad 25 mln sztuk drzew na powierzchni 4,3 tysiąca hektarów.

– Nie była to tylko sosna, ale aż 34 gatunki drzew i krzewów, w tym dąb (szypułkowy i bezszypułkowy), buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, świerk pospolity, olsza szara, olsza czarna, grab pospolity, jarząb pospolity, jarząb brekinia, lipa, klon jawor, wiąz szypułkowy i inne – czytamy w informacji RDLP.

Były też cięcia rębne. – Planowane, zgodnie z Planem Urządzenia Lasu cięcia rębne wykonano w 20 nadleśnictwach na powierzchni 3,3 tysiąca ha, co stanowi 0,75% powierzchni leśnej RDLP. Obszar ten w całości jest przeznaczony do odnowienia – zapewnia RDLP. Zielonogórska RDLP w ubiegłym roku kupiła 180 ha lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

Zielonogórskie lasy. Śmieci i pożary

RDLP wylicza, że w naszych lasach zebrano 4,3 tysięcy metrów sześciennych śmieci, które zmieściłyby się w 60 wagonach towarowych. Koszt wraz z utylizacją wyniósł prawie 2 mln zł.

Niestety ubiegły rok to też pożary. Największy objął powierzchnię 2,74 ha w Nadleśnictwie Lipinki. W ubiegłym roku spłonęło prawie 27 hektarów lasu. Z danych dyrekcji wynika, że gaszenie z wykorzystaniem czarterowanych samolotów kosztowało ponad 1,73 mln zł, a ochrona lasu przed pożarami to koszt 16 mln zł. Aż 35 procent ustalonych przyczyn to podpalenia, ok. 10 procent to tzw. nieostrożność i zaniedbanie człowieka.
Źródło: RDLP w Zielonej Górze

Zobacz wideo: Przyczyny pożarów lasów

od 16 lat

RDLP. Zasięga działania

Przypomnijmy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego oraz ok. 5% na terenie sąsiednich województw – wielkopolskiego (4,91%) i dolnośląskiego (0,20%).

Natomiast Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto