Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienia się Zielona Góra. Na pofabrycznym terenie powstanie osiedle mieszkaniowe. Zobacz, jak ma wyglądać

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W pierwszym etapie inwestycji ma powstać 67 lokali. Zobacz na kolejnych slajdach, jak osiedle ma wyglądać >>>
W pierwszym etapie inwestycji ma powstać 67 lokali. Zobacz na kolejnych slajdach, jak osiedle ma wyglądać >>>Wizualizacja Grupa PSB
– W chwili obecnej – według ustaleń wszystkich stron ten teren w całości będzie włączany w tkankę miasta – mówi prezes Grupy PBS Tomasz Siemiński.
W pierwszym etapie inwestycji ma powstać 67 lokali. Zobacz na kolejnych slajdach, jak osiedle ma wyglądać >>>

Zmienia się Zielona Góra. Na pofabrycznym terenie powstanie ...

Inwestycje w Zielonej Górze. Będzie nowe osiedle

Już dwa lata temu urząd miasta informował, że chciałby, aby na terenie dawnej fabryki wagonów Zastal w Zielonej Górze powstało osiedle mieszkaniowe z terenem rekreacyjnym i centrum handlowym. Na przeszkodzie stał spór z firmą Eurokey Recykling Limited, która wynajmowała część pofabrycznego terenu na potrzeby recyklingu foli, papieru i plastiku. Zdaniem miasta, spółka naruszała decyzję zezwalającą na składowanie i przetwarzanie surowców wtórnych. Na łamach Gazety Lubuskiej informowaliśmy o dwóch postępowaniach administracyjnych w tej sprawie, m.in. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie.

– Chcielibyśmy, aby cała okolica wpisała się na nowo w tkankę miejską, ale tak, aby zachować jej unikalny charakter. To duży teren, na pewno warto, aby znalazło się tam sporo zieleni, nie wykluczamy też powstania nowej galerii handlowej np. zlokalizowanej w pobliżu dworca. Ale to wszystko powinno zostać uzgodnione z radnymi i przede wszystkim samymi mieszkańcami. Niezbędne są konsultacje społeczne. Powinniśmy rozmawiać już teraz, natomiast potencjalne zmiany na Zastalu to jednak pieśń przyszłości i perspektywa kolejnych lat – mówił nam w ubiegłym roku wiceprezydent Dariusz Lesicki.
Wygląda na to, że pieśń przyszłości zaczyna się już spełniać. Kilka dni temu ruszyła kampania informacyjna Grupy PBS dotycząca pierwszego etapu inwestycji na dawnym pofabrycznym terenie.

Nie ma przetwarzania odpadów

– Mogę uspokoić wszystkich mieszkańców. W chwili obecnej – według ustaleń wszystkich stron – właścicieli gruntów, inwestorów i przedstawicieli urzędu miasta – teren Zastalu w całości będzie włączany w tkankę miasta. Mam nadzieję, że będziemy dobrym przykładem funkcjonalnej adaptacji tego miejsca – mówi Tomasz Siemiński, prezes grupy PBS. – Nasza inwestycja usytuowana będzie na niewielkim wniesieniu, bezpośrednio w otoczeniu Gęśnika. Z okien nowo powstałych budynków rozpościerać się będzie niczym niezmącony horyzont.
Ta inwestycja to osiedle mieszkaniowe w otoczeniu zieleni. Co się stało z firmą zajmującą się przetwarzaniem odpadów?

– Firma się przeniosła do Goleniowa. I jest to potwierdzona informacja. Wypowiedziała umowę najmu i nie prowadzi już działalności na terenie Zastalu. W Goleniowie wybudowała dużą halę. W Zielonej Górze pozostało jedynie terenowe biuro. Nie odbywa się tutaj żadna produkcja, przetwórstwo i składowanie odpadów – mówi prezes Siemiński.

Budownictwo. Powstanie Nowy Zastal

Tymczasem w części dawnej fabryki Zastal w Zielonej Górze wszystko jest gotowe do rozpoczęcia pierwszego etapu budowy osiedla. Jest pozwolenie na budowę. Ruszyła przedsprzedaż lokali.

– Mamy duże zainteresowanie produktem – przyznaje prezes Siemiński. – Uogólniając usłyszane opinie, mogę powiedzieć, że mieszkańcy czekali na taką inwestycję w tym miejscu. Przygotowywaliśmy się 1,5 roku. To była praca od podstaw, przemyślana i twórcza. Architekci stanęli na wysokości zadania i doskonale wsłuchali się w naszą ideę, jak i zbadali historię miejsca, i przygotowali projekt, który wpisuje się w obszar pofabryczny. Chcielibyśmy, aby mieszkańcom żyło się tutaj wygodnie i bezpiecznie, a także żeby czuli przynależność do tego miejsca.

Osiedle będzie miało nazwę Nowy Zastal.

– Pozostaliśmy przy tej nazwie. Nie odżegnujemy się ani od niej, ani od tradycji. Jesteśmy znani z tego, że przy swoich inwestycjach zostawiamy takie architektony, znaki charakterystyczne dla miejsca i otoczenia. Tutaj też będzie taka niespodzianka. Pozostawimy elementy, które charakteryzowały ten teren. Myślę, że mieszkańcy będą dumni, że mieszkają w takim miejscu.

Budowa ma ruszyć w styczniu. Plac pod inwestycję jest gotowy. Przygotowany został wykop pod halę garażową. W pierwszym etapie ma powstać 67 lokali, w tym 6 usługowych i 61 mieszkań w wielkości od 30 do 120 metrów kwadratowych z dużymi tarasami i loggiami.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto