Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółto-brązowa woda przy ul. Rzeźniczaka w Zielonej Górze? Mieszkańcy piszą list. Wodociągi i wspólnota wyjaśniają

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wodociągi Zielonogórskie dostarczają zimną wodę, a brudna jest ciepła
Wodociągi Zielonogórskie dostarczają zimną wodę, a brudna jest ciepła Google Street View
Czytelnicy zwracają uwagę, że kilka razy w tygodniu ciepła woda w budynkach przy ul. Rzeźniczaka jest żółto - brązowa. - Taka sytuacja powinna być powodem do wstydu dla europejskiego miasta w XXI wieku - skarżą się redakcji.

Woda z kranu. List mieszkańców

– Od kilku miesięcy borykamy się z problemem brudnej wody lecącej z kranów na ul. Rzeźniczaka w Zielonej Górze. Pomimo ciągłych zgłoszeń do Wspólnoty Mieszkaniowej Źródlana, kilka razy w tygodniu zdarza się, że woda płynąca z kranu ma kolor żółto-brązowy. Problem dotyczy ciepłej wody z sieci miejskiej – napisali do nas mieszkańcy.
W liście podkreślili, że nie są w stanie, co chwilę kontrolować jakości wody i boją się o własne zdrowie.

Wodociągi Zielonogórskie. Spółka dostarcza tylko zimną wodę

Pracownicy spółki Zielonogórskie Wodociągi przeprowadzili analizę rurociągów wodociągowych przy ul. Rzeźniczaka.

– Na sieciach będących na naszym stanie podjęto działania reorganizacyjno-naprawcze, w celu usprawnienia przepływów w naszych rurociągach, które zaopatrują tam budynki – informuje Monika Turzańska, Pełnomocnik Prezesa ds. Zarządzania, Specjalista ds. PR.

Pełnomocnik prezesa spółki zwraca uwagę, że zasilanie budynków przy ul. Rzeźniczaka 9, 11 a-d, 7 a-h i 5 a-h ma miejsce z sieci będącej własnością Zarządcy Wspólnoty PU-H DOMENA s.c. i za jej stan nie ponosi odpowiedzialności.

– Wodociągi odpowiadają za jakość wody dostarczonej do punktu pomiarowego, tj. komory wodomierzowej zlokalizowanej przy sklepie Biedronka. Prosiliśmy Zarządcę pismem z dnia 2.03.2023 r. o wyznaczenie terminu i godziny w celu pobrania próbek wody w ww. komorze oraz na przyłączu, przy wodomierzu głównym, do bloków 19 a-b, 21 a-b, 23 a-b, 25 a-b. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi – tłumaczy Monika Turzańska. – Przedsiębiorstwo wodociągowe odpowiada za dostarczenie do budynków tylko wody zimnej, która potem trafia już na wymienniki ciepła i tak powstaje woda ciepła. Wymienniki ciepła są zróżnicowane, są własnością zarządcy budynków, który odpowiada za nie, a stan tych urządzeń może wpływać na zabarwienie wody. Ale za to nie ponoszą odpowiedzialności Wodociągi.

Woda dostarczana do mieszkań. Płukanie wody po awariach

Monika Turzańska podkreśla, że jeżeli są wykonywane prace na sieci wodociągowej, lub występuje awaria, spółka informuje właścicieli o możliwych utrudnieniach.

– W momencie usuwania skutków awarii woda musi zostać wyłączona na danym odcinku sieci, po naprawie sieć jest zawsze płukana, może w tym momencie wystąpić chwilowe pogorszenie się jakości wody w związku z zerwaniem w sieci osadu pod wpływem ciśnienia, ale to jest zjawisko chwilowe, które po wyplukaniu, lub spuszczeniu wody przez użytkownika ustępuje – wyjaśnia.

Okazuje się, że zarządca wspólnoty nie wyznaczała terminu na pobranie próbek, bo woda dostarczana do tych budynków po naprawach na sieci, była właściwa.

– Mamy całodobowe pogotowie techniczne. Prosimy mieszkańców, aby zgłaszali przypadki brudnej wody w momencie jej wystąpienia – apeluje Katarzyna Świt, dyrektor oddziału PU-H DOMENA s.c. w Zielonej Górze.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Wycinka drzew nad Gęśnikiem - inwestycja Wodociągów Zielonogórskich

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto