MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Zielonej Górze powstanie pomnik Michała Kaziowa? Trwa akcja zbierania podpisów

maw
Michał Kaziów ur. 13 września 1925 w Koropcu, zm. 6 sierpnia 2001 w Zielonej Górze. 5 października 1945 r. we Wrocławiu, na skutek wybuchu miny, stracił wzrok i obie ręce. Publicysta, dziennikarz radiowy, pisarz. Napisał kilka powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych. Setki felietonów z cyklu "Włącz radio” drukowanych w "GL”. 
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam też obronił pracę doktorsk
Michał Kaziów ur. 13 września 1925 w Koropcu, zm. 6 sierpnia 2001 w Zielonej Górze. 5 października 1945 r. we Wrocławiu, na skutek wybuchu miny, stracił wzrok i obie ręce. Publicysta, dziennikarz radiowy, pisarz. Napisał kilka powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych. Setki felietonów z cyklu "Włącz radio” drukowanych w "GL”. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam też obronił pracę doktorsk Czesław Łuniewicz
Michał Kaziów był niewidomym i pozbawionym rąk poetą, pisarzem, dziennikarzem, publicystą i naukowcem. Jego pomnik może pojawić się w Zielonej Górze.

Na mapie Zielonej Góry pojawić może się nowy monument. Pomnik ku czci jednego z lubuskich pisarzy. Trzy lata temu, dokładnie 14 kwietnia 2016 roku zawiązany został Społeczny Komitet Budowy Pomnika dr. Michał Kaziowa w Zielonej Górze. Z pomysłem wyszedł obecny prezes oddziału Związku Literatów Polskich, Robert Rudniak.
Jak do tej pory udało się już zebrać kilka tysięcy podpisów mieszkańców, którzy popierają pomysł. Niebawem lista ta i wniosek o powstanie pomnika zostanie skierowana do urzędu miasta.

Dlaczego właśnie to pomnik Michała Kaziowa miałby powstać w Zielonej Górze?
Pomysłodawcy uważają, że jest to najbardziej rozpoznawalna postać. Nie tylko jako artysta, pisarz, ale i naukowiec. Symbol człowieka niezłomnego. Artysta, który udowodnił, że nie ma barier nie do pokonania.

Michał Kaziów urodził się w Koropcu. Zmarł 6 sierpnia 2001 w Zielonej Górze. 5 października 1945 na skutek wybuchu miny stracił wzrok i obie ręce. - Żył 56 lat w ciemnościach (...) Świat oglądał swoimi oczami tylko przez pierwsze 20 lat. Przez większość życia jego oczami i rękami była aktorka Halina Lubicz - opowiadała nam kilka lat temu Stenia Kaziów, żona twórcy.

Michał Kaziów napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań i opracowań naukowych. Za zbiór opowiadań Piętna miłości otrzymał Lubuski Wawrzyn Literacki 1996. Autor dwunastu publikacji książkowych oraz kilkuset felietonów i recenzji słuchowisk i audycji radiowych. Był redaktorem naczelnym periodyku "Niewidomy Masażysta". Od 1968 roku redagował kolumnę "Włącz radio" w "Gazecie Lubuskiej'. Współpracował także z Zielonogórską Rozgłośnią Polskiego Radia i Radiem "Zachód".

Otrzymał m.in. Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zielonej Góry, Lubuską Nagrodę Kulturalną. Za swoją życiową determinację, niezwykłe pasje oraz osiągnięcia w nauce i pracy pedagogicznej otrzymał tytuł "Lubuszanina Roku" (1967), tytuł "Młodzieżowego Bihatera Roku" (1968) oraz tytuł "Lubuszanina XXX-lecia (1975). Była także jako pierwszym i jedynym dotąd z Lubuszan na tzw. szerokiej liście pisarzy zgłoszonych do Nagrody Nobla w 1998 roku.

Czytaj również: Michała Kaziowa życie w ciemnościach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto