Kaziuki w Zielonej Górze Ochli. Co i za ile można było kupić? Kto wystąpił na scenie?

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca).
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca). Lena Urbanek
Ponad 120 wystawców i kilkanaście zespołów, wystawy, warsztaty, zakupy i spacery. To były udane Kaziuki. Jarmark w skansenie przyciągnął gości z miasta i okolicy.

Kaziuki 2023. Wielkanocny jarmark przyciągnął tłumy

Fudzijanki rozpoczęły Kaziuki w Zielonej Górze Ochli. Na scenie można kilka razy posłuchać i zobaczyć Łużycki Zespół Wokalny, a także Roztokę, Sasankę, Jutrzenkę i Karolinki z Krabika. Zaprezentowali się również Teatr Bałałajka i Kryniczeńka.

Ale nie tylko dla występów zjechały tłumy. Można było przysiąść w pobliżu sceny i posłuchać piosenek, ale sporo czasu poświęcano też na podziwianie rękodzieła, udział w wielkanocnych warsztatach, oglądanie wystawy misternych wycinanek. Oczywiście były też zakupy. Palmy jedyne w swoim rodzaju mniejsze i większe będą uczczeniem Niedzieli Palmowej i ozdobą świąteczną domu. Zresztą ozdób świątecznych do kupienia było co niemiara. Mogli żałować ci, którzy wzięli mniej gotówki, bo u rękodzielników rzadko można płacić kartą bankomatową.

Jarmark to także możliwości kosztowania różnych potraw, których na co dzień mało kto gotuje w domu. Goście wydarzenia w skansenie mogli dodatkowo zwiedzić czasową wystawę zabawek pt. „Świat dziecka" oraz zobaczyć stałe ekspozycje w chatach.

Kaziuki. Od czego pochodzi nazwa?

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca).

- Historia kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku i uroczystego przeniesienia relikwii św. Kazimierza do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV. Wówczas prawdopodobnie odbył się pierwszy jarmark - opisują muzealnicy. - Od tego czasu co roku uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył początkowo jednodniowy, a z czasem trzydniowy jarmark.

Wydarzenie jest kiermaszem wyrobów artystycznych, rzemiosła ludowego czy produktów regionalnych połączonym z występami artystycznymi.

Zobacz też:

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie