Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Lotnika z Zielonej Góry lecą do Singapuru. Będą reprezentować Polskę na olimpiadę robotycznej WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Dwójka uczniów z Zielonej Góry leci do Singapuru na Olimpiadę Robotyczną FIRST Global Challenge. To Aleksandra Olszewska i Maciej Żukowski. – Już teraz uczniowie z Kraśnika zarażają nas swoją pasją do robotyki, a co dopiero będzie tam na miejscu w Singapurze, kiedy zbierze się 190 drużyn z całego świata - mówi Aleksandra.

Zobacz relację:

Szkoły w Zielonej Górze. Uczniowie z Lotnika lecą do Singapuru

Dzięki Fundacji na rzecz eksploracji kosmosu im. Mirosława Hermaszewskiego, która będzie propagować edukację robotyczną i o kosmosie, dwójka uczniów z Zielonej Góry może polecieć do Singapuru Olimpiadzie Robotycznej FIRST Global Challenge. Aleksandra Olszewska i Maciej Żukowski zostali ambasadorami fundacji, która rozpoczęła działalność przy firmie Hertz New Technologies w Zielonej Górze. Ambasadorem marki firmy był sam gen. Hermaszewski, który m.in. w LO nr 4 w Zielonej Górze zdążył przekazać młodzieży swoje doświadczenia. Tematem olimpiady będą paliwa wodorowe. Roboty wykonane przez poszczególne drużyny będą rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach.

Aleksandra jest w klasie maturalnej IV LO. Będzie zdawała rozszerzoną fizykę i matematykę.

– Jestem pewna tych rozszerzeń. Wiem, że w przyszłości chcę się związać z fizyką atomową, jądrową, więc z tym też wiąże się, zarówno robotyka, jak i kosmonautyka – mówi uczennica. – Czuję, że to jest wyjazd dla mnie i wiem, że mi to otworzy nowe ścieżki rozwoju i horyzonty.

Uczennica nie ukrywa, że trochę obawia się tak dalekiego wyjazdu.

– Ale trzeba to potraktować jako dobrą przygodę i doświadczenie na przyszłość. Będzie to na pewno niepowtarzalny tydzień i zapamiętam to na zawsze – zapewnia. – Już teraz uczniowie z Kraśnika zarażają nas swoją pasją do robotyki, a co dopiero będzie tam na miejscu w Singapurze, kiedy zbierze się 190 drużyn z całego świata i będziemy mogli wszyscy razem realizować takie cele.

Technologie kosmiczne. Przyszłość regionu

Zdaniem szefa firmy Hertz New Technologies poprzez promocję polskiej polityki kosmicznej i edukację młodzieży można mocno zaingerować w rozwój regionu.

– Chcemy z naszą fundacją szerzyć edukację na temat kosmosu, najnowszych światowych technologii od przedszkoli w regionie, przez szkoły średnie i współpracując z Uniwersytetem Zielonogórskim, korzystając z naszych ponad 30 lat doświadczeń na poziomie specjalistycznej wiedzy chcemy zainwestować w naszą młodzież – wyjaśnia Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes Hertz New Technologies. – Za parę lat to oni przejmą pałeczkę, wracając tutaj po kolejnych etapach edukacji, będą wspierać nasze firmy i rozwój regionu.

Prezes firmy wierzy, że województwo lubuskie może być w przyszłości technologicznym zagłębiem na terenie Polski, ale też na arenie światowej. – To jest możliwe, nasze firmy lubuskie zdobywają od wielu lat sukcesy na arenie międzynarodowej, a od technologii robotycznych nie ma odwrotu – dodaje prezes Trzaskowski.

Wkrótce do Singapuru poleci dwójka uczniów z Zielonej Góry. Fundacja planuje w przyszłym roku pomóc uczestniczyć w olimpiadzie większej grupie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto