Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 stycznia w Zielonej Górze przejdzie Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Lubuski Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze
Lubuski Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze Mariusz Kapała
6 stycznia, w sobotę przez zielonogórski deptak przejdzie tradycyjnie już Orszak Trzech Króli.

Tradycyjnie już 6 stycznia w wielu miastach w Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. W Zielonej Górze zawsze bierze w nim udział kilkaset osób. Co roku organizatorka, radna Eleonora Szymkowiak stara się urozmaicić wydarzenie. Co przygotowała w tym roku?

- Chcemy sprowadzić w tym roku do żywej szopki oryginalne zwierzęta - mówi radna. - Oprócz kóz, owieczek oczywiście. Wszystko zależy od pogody. Jak nie będzie dużego mrozu, to niespodzianka się uda. Nie zabraknie też wielbłądów, choć w tym roku zamiast trzech będą dwa. Trzeci bowiem - dziecko dorosłych zwierzaków - w ubiegłym roku zachowywał się agresywnie... - przyznaje.

- Prośba do rodziców, by nie karmić wielbłądów i nie dopuszczać zbyt blisko do nich dzieci - apeluje E. Szymkowiak i zachęca mieszkańców do przebierania się. Wszyscy uczestnicy otrzymają korony. W tym roku będą też gwiazdy.
Jak dodaje Gerard Nowak, który od strony artystycznej czuwa nad orszakiem, będą trzy przystanki przy fontannie, kolegium odwoławczym i przy ratuszu, gdzie znajdzie się szopka. Archanioła w tym roku zagra Tatiana Kołodziejska. Aktorów nie tylko lubuskich, ale też z Zaboru, Legnicy zobaczymy więcej. Także na szczudłach.

Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze - 6 stycznia 2018 r.

11.30 – Plac Bohaterów – wydawanie koron,
12.00 – kościół pw. Najświętszego Zbawiciela msza święta
13.45 – wymarsz Orszaku ulicami: Al. Niepodległości, St. Żeromskiego do stajenki przy Ratuszu na „Misterium Trzech Króli”.

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Tego dnia Kościół oddaje cześć narodzonemu z Maryi Jezusowi, który objawia się światu jako Syn Boży, Mesjasz oczekiwany przez lud Izraela oraz Zbawiciel wszystkich narodów. Pogańscy mędrcy przybywający z odległych krain do Chrystusa pokazują, że przesłanie Ewangelii ma wymiar uniwersalny. Orędzie zbawienia nie ogranicza się do jednego narodu czy regionu, ale jest przeznaczone dla wszystkich ludzi i może wzbogacić każdą kulturę uszlachetniając to, co w niej dobre i piękne, oraz oczyszczając z tego, co ją pomniejsza i deformuje. W kościołach błogosławi się wodę, kredę i kadzidło.
Charakterystycznym rysem liturgii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego jest obrzęd błogosławieństwa wody, kredy i kadzidła. Kreda i kadzidło nawiązują do darów złożonych Chrystusowi przez pogańskich mędrców. Kreda służy do oznaczania drzwi domów, co ma być zewnętrznym znakiem przyjęcia Chrystusa. Napis C+M+B (w Polsce wystepujący dosyć często w zniekształconej formie K+M+B) wraz z numerem kolejnego roku to skrót łacińskiego wyrażenia Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie. Kadzidło, którego dym i zapach wznosi się do góry i napełnia całe pomieszczenie, symbolizuje modlitwę chrześcijańską oraz pragnienie życia na chwałę Boga.
Orszak Trzech Króli to przedsięwziecie znane już w wielu miejscowościach w Polsce. Ta oddolna inicjatywa, ciesząca się życzliwością Kościoła, nawiązuje do dawnej polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej. Orszak upamiętnia wizytę pogańskich mędrców w Betlejem i hołd złożony przez nich narodzonemu tam Jezusowi. Ta wizyta stanowi wyraz poszukiwań wszystkich ludzi i każdego narodu, który w Chrystusie może odnaleźć spełnienie swoich oczekiwań i tęsknot.
W uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół modli się za misje i misjonarzy niosących orędzie Ewangelii ludziom nieznającym jeszcze Chrystusa. Ofiary złożone w tym dniu na tacę będą przeznaczone na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na wsparcie dla polskich misjonarzy i prowadzonych przez nich dzieł.
ks. Andrzej Sapieha

Zobacz również: Przez największe polskie miasta przeszły widowiskowe Orszaki Trzech Króli

źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto