Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja z Zielonej Góry, jako jedna z pierwszych w kraju opracowała tego typu program pomocy osobom w kryzysie bezdomności

Wideo
od 16 lat
– Idę do przodu i cieszę się że trafiłem do Zielonej Góry. Spotkałem się tutaj z empatią. Moje nastawienie do życia zmieniło się o 180 stopni. Patrzę w przyszłość z uśmiechem i pewnością siebie – mówi pan Artur. Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego Rondo podsumowała projekt Kroki do domu.

Kryzys bezdomności. Historia pana Atura

– Jestem bezdomny od kilku dobrych lat 7- 8 – opowiada pan Artur, podopieczny zielonogórskiej fundacji Rondo. – Przez problemy małżeńskie, rodzinne w domu, perypetie uzależniłem się od alkoholu. Zdecydowałem się na taki krok, żeby coś z sobą robić i pomyślałem, że dobrym krokiem byłaby terapia zamknięta.

Pan Artur jest z Międzyrzecza, więc miał blisko do szpitala w Obrzycach. Tam dostał kontakt do Wioletty Choroś, kierowniczki schroniska w Zielonej Górze i działaczki w fundacji Rondo.

– Przyjechałem w maju zeszłego roku. Z dużą pomocą pani Wioli udało mi się zaadoptować i znaleźć pracę. Przyjęli mnie w schronisku bardzo ciepło. We wszystkim mi pomogli. Poczułem się bardzo bezpiecznie. Poczułem się też potrzebny – przyznaje.

Przedstawiciele Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego RONDO podkreślają, że jako jedni z pierwszych w Polsce wypracowali program przekształcenia placówki – schroniska w rozwiązania mieszkaniowe.

Fundacja z Zielonej Góry, jako jedna z pierwszych w kraju op...

Program Kroki do domu. Co to jest?

Pan Artur bierze udział w programie Kroki do domu. Przedstawiciele Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego RONDO podkreślają, że jako jedni z pierwszych w Polce wypracowali program przekształcenia placówki – schroniska w rozwiązania mieszkaniowe. Program Kroki do domu zakłada pomaganie osobom w kryzysie w mieszkaniach, wspierając ich tak, aby w niedalekiej przyszłości mogli zamieszkać w swoich domach.

– Kroki do domu to kolejna innowacyjna działalność fundacji Rondo, która zajmuje się osobami w kryzysie bezdomności. Przez ostatnie półtora roku, partycypacyjnie, czyli wspólnie z osobami w kryzysie bezdomności, pracowaliśmy nad tym, jak rozwiązywać problem bezdomności, a nie nim zarządzać – wyjaśnia Małgorzata Jaskulska, wiceprezes fundacji Rondo. – To jest program, który ma zamknąć schronisko i nauczyć ludzi funkcjonować w mieszkaniach, przy pomocy kadry, specjalistów, ale też dużej ich partycypacji, oddając im sprawczość, że mogą mieć wpływ na swoje życie, a przede wszystkim przywracając nadzieję, że ich dom może wrócić.

Czytaj też:

Fundacja Rondo. Zmiana spojrzenia na życie

Kiedy po pół roku kadra schroniska zauważyła, że pan Artur dobrze sobie radzi, zaproponowano mu mieszkanie treningowe. Jest to mieszkanie czteropokojowe.

– Jest nas tam trzech, jest bardzo fajnie, ciepło, przytulnie, przede wszystkim bezpiecznie – mówi pan Artur. – Idę do przodu i cieszę się że trafiłem do Zielonej Góry. Spotkałem się tutaj z empatią. Moje nastawienie do życia zmieniło się o 180 stopni. Patrzę w przyszłość z uśmiechem i pewnością siebie. Mam złożony wniosek o mieszkanie.

Kroki do domu. Szczegóły programu

Program obejmuje funkcjonowanie różnych form mieszkań, interwencyjnych, treningowych, wspomaganych i docelowych.
Mieszkanie to nie tylko program pomocy. Podopieczni partycypują w kosztach domu, stopniowo biorą odpowiedzialność – z pomocą fundacji stawiają pierwsze kroki w kierunku własnego mieszkania.
Fundacja rozpoczęła działalność w 2015 roku od udzielania spontanicznej pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Na początek powstała noclegownia z 20 miejscami.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto