Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuj to, co oni czują, czyli zamieniamy się rolami. Zobacz, co się działo na UZ. Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak zrozumieć osoby z niepełnosprawnościami? Najlepiej wsiąść na wózek i załatwić jakąś sprawę. Albo zamknąć oczy i z białą laską poruszać się po pomieszczeniu. Nie tylko takie zadania wykonywali wszyscy chętni, studenci, wykładowcy. Na Uniwersytecie Zielonogórskim wiele się dzieje, nic dziwnego że osoby z niepełnosprawnościami dobrze się czują także w roli sportowców.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim coraz częściej widać osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Wiele się w tej kwestii na uczelni, i nie tylko, zmieniło i zmienia. Nie tylko dotyczy to przystosowania obiektów, ale także np. zakupu sprzętu interaktywnego, opracowania narzędzi do wykrywania dysleksji u młodzieży akademickiej, wprowadzenia usługi online tłumacza języka migowego. Działaniem monitorowanym przez Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia było też wprowadzenie do użytku nowej strony internetowej uczelni, która spełnia warunki dostępności cyfrowej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się otwarte warsztaty, pokazy i spotkania, pokazujące, z czym na co dzień borykają się niepełnosprawni studenci

Poczuj to, co oni czują, czyli zamieniamy się rolami. Zobacz...

Uniwersytet Zielonogórski przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami uczelnią

Na UZ prowadzone są też różnego typu działania, by wykładowcy i studenci bardziej zrozumieli potrzeby i funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Stąd też otwarte warsztaty, podczas których każdy mógł wejść w rolę osób, poruszających się na wózkach czy za pomocą białej laski.
- Chętnych do zajęcia miejsca w wózku i przejechania toru przeszkód, który składa się ze slalomu, drzwi, które trzeba otworzyć, pochylni, którą trzeba przejechać i kubka, który trzeba przenieść – mówi studentka pedagogiki specjalnej Zuzanna Oziębała. – To są niby zwykłe codzienne czynności moich kolegów i koleżanek, ale teraz będąc na wózku mogli się przekonać, czym dla mnie są te czynności i jak ja funkcjonuję w całym swoim życiu.

Warsztat kreatywnego pedagoga specjalnego na Uniwersytecie Zielonogórskim

W bogatym programie wydarzenia znalazły się elementy koszykówki na wózkach, sport niewidomych – z użyciem piłek dźwiękowych, turniej boccia, ale także pokaz sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i słabowidzących, naukę alfabetu Braille’a, przemieszczanie się z białą laską oraz z przewodnikiem, gry stolikowe dla osób niewidomych.
Zdaniem Agnieszki Fetzke, opiekunki Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych UZ „INKLUZJA”, wiele udało się zrobić, ale wiele jeszcze przed nami. Nie tylko w sensie barier architektonicznych, ale i mentalnych. Podczas spotkania przedstawiciele koła zorganizowali „Warsztat kreatywnego pedagoga specjalnego” – odczuwanie niepełnosprawności, stymulacja i integracja zmysłów, terapia manualna, Metoda Dobrego Startu.
Jak podkreślał dr. hab. Jarosław Bąbka, prof. UZ, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UZ, tego typu otwarte warsztaty są najlepszym sposobem pokazywania życia osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przyjazna dla nich uczelnia to taka, w której zarówno wykładowcy jak i studenci mają pełną świadomość tego, na jakie ograniczenia napotyka osoba z różnymi ograniczeniami sprawności.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się otwarte warsztaty, pokazy i spotkania, pokazujące,
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się otwarte warsztaty, pokazy i spotkania, pokazujące, z czym na co dzień borykają się niepełnosprawni studenci Tomasz Daiksler

Studenci z niepełnosprawnością na UZ w życiu sportowym uczelni

Studenci z niepełnosprawnością na UZ mogą też uczestniczyć w życiu sportowym uczelni. Dr Marta Dalecka ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ zajmuje się właśnie sportem osób z niepełnosprawnościami. I
- Mamy swoje sekcje przy Akademickim Związku Sportowym. Wyjeżdżamy na ogólnopolskie zawody i osiągamy wiele sukcesów – mówi Marta Dalecka. – Niektórzy studenci na początku nie wierzą, że mogę, że potrafią. Ale jak zrobią pierwszy krok, to już wiedzą, że to jest dla nich, że metody i środki są dostosowane do ich potrzeb.
Podczas spotkania swój punkt informacyjny miał też Polski Związek Niewidomych Koło w Zielonej Górze oraz Rada Studentów z Niepełnosprawnościami UZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto