Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez 9 miesięcy studenci kierunków medycznych dostaną stypendia. Kto je otrzymał?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Brakuje nam lekarzy, pielęgniarek. To dlatego od siedmiu już lat samorząd województwa lubuskiego wspiera stypendiami studentów kierunków medycznych. W ramach umowy po studiach zasilą oni kadry lubuskich szpitali.

Od 2018 roku, kiedy to wprowadzono stypendia dla przyszłych lekarzy, województwo lubuskie wydało na ten cel – z czasem kierując także ofertę do pielęgniarek, położnych oraz dla studentów szkoleń podyplomowych z psychologii klinicznej oraz psychoterapii – blisko 10 milionów złotych. W tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 1,8 mln zł.

Stypendia dla studentów kierunków medycznych - konferencja prasowa - Zielona Góra - 4 stycznia 2024

Przez 9 miesięcy studenci kierunków medycznych dostaną stype...

Stypendia dla studentów kierunków medycznych

W ramach siódmego już naboru stypendialnego dla studentów kierunku lekarskiego wpłynęło 95 wniosków, stypendia przyznano 70 żakom. Jak poinformował członek zarządu województwa lubuskiego Grzegorz Potęga, stypendium to wynosi 2 tys. zł i będzie wypłacane przez 9 miesięcy.

Natomiast w przypadku stypendiów dla przyszłych pielęgniarek i położnych (to już piąty nabór) wpłynęło 87 wniosków. Stypendia w wysokości 1,2 tys. zł miesięcznie przyznano 30 osobom.

Anna Chinalska, przewodnicząca komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych Sejmiku Województwa Lubuskiego, podkreślała, że to finansowe wsparcie dla studentów jest bardzo ważne. Przypomniała Głównego Urzędu Statystycznego: w Lubuskiem 42 pielęgniarki przypadają na 10 tys. pacjentów, a np. w Lubelskim liczby te wynoszą: 68 pielęgniarek na 10 tys. pacjentów. W naszym województwie 9 położnych przypada na 10 tys. mieszkańców, a np. w województwie łódzkim: 17 położnych na 10 tys. pacjentów.

Jeśli zaś chodzi o stypendia dla studentów szkoleń podyplomowych z psychologii klinicznej oraz psychoterapii, to zostaną one wypłacone po raz drugi. Wpłynęło 25 wniosków. Stypendia, czyli 1,5 tys. zł miesięcznie, wypłacane przez 9 miesięcy, otrzymało 22 studentów.

Stypendia pomagają w rozwoju

Jakub Wojtacha, student kierunku lekarskiego, zauważa, że jedno to studia, drugie to kursy i wyjazdy do innych ośrodków, a te właśnie są możliwe dzięki otrzymywanym stypendiom. Pieniądze pozwalają na dodatkowe aktywności, pozwalające dogłębnie poznać różne specjalizacje i podjąć właściwą decyzję.

Jakub Wojtacha aktywnie działa w Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA i edukuje zdrowotnie nie tylko mieszkańców regionu podczas licznych akcji w przedszkolach, szkołach, galeriach handlowych czy imprez plenerowych. Bo jak sam mówi, każdy z nas może poprawić swój stan zdrowia.

Monika Kowal, psycholog, aktualnie w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, podkreśla, że dzięki tym pieniądzom może zapłacić czesne za naukę na Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (rocznie to wydatek 10 tys. zł).

- Nie muszę się także martwić o pieniądze na dojazdy czy noclegi – mówi Monika Kowal i dodaje, że musi jeździć po różnych ośrodkach, by odbywać staże. Każde dofinansowanie pomaga w rozwoju zawodowym i motywuje do dalszej nauki.

Trzy programy stypendialne

Przypomnijmy, że w Lubuskiem realizowane są obecnie 3 programy stypendialne. Najstarszy dla studentów medycyny. Do tej pory podpisano 409 umów stypendialnych, o łącznej kwocie 7,6 mln zł, a 48 lekarzy odpracowuje stypendia w lubuskich szpitalach (Gorzów Wlkp., Nowa Sól, Świebodzin, Żary, Międzyrzecz, Zabór, Cibórz). Stypendia dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa wypłacane są od 2019 roku i do tej pory podpisano 152 umowy o kwocie 1,6 mln zł. 86 pielęgniarek i położnych odpracowuje stypendium w lubuskich szpitalach (Gorzów Wlkp., Nowa Sól, Świebodzin, Żary, Międzyrzecz, Cibórz, Sulechów). Natomiast program stypendialny dla studentów szkoleń podyplomowych z psychologii klinicznej oraz psychoterapii uruchomiony został w 2022 r. Do tej pory podpisano 33 umowy stypendialne, o łącznej kwocie 445,5 tys. zł. Jeden psycholog kliniczny już odpracowuje stypendium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto