Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przystanek Historia" w Bibliotece Norwida - dyskusja wokół książki dr. Rafała Reczka

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 28 września 2016 (środa) o godz. 17.00 na spotkanie dyskusyjne wokół książki dr. Rafała Reczka pt. "Pielgrzymowanie w PRL na przykładzie pieszych pielgrzymek Duszpasterstwa Rolników Diecezji Gorzowskiej z Klenicy do Częstochowy w latach 1984-1989" z udziałem autora oraz bp. dr. Pawła Sochy, ks. prałata Eugeniusza Jankiewicza, ks. dr. hab. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza i Edwarda Lipca. Moderator: Konrad Białecki.

Czas komunizmu w Polsce to okres szczególny. Miejsce, jakie zajmował wówczas Kościół katolicki, było wyjątkowe. Był dla społeczeństwa oazą swobody, wsparciem i ostoją w trudnych czasach. Lata osiemdziesiąte to fenomen rozwoju ruchu pielgrzymkowego w kraju. Na drogi wyruszały piesze pielgrzymki do najważniejszych sanktuariów, w tym na Jasną Górę, do miejsca, „gdzie bije serce narodu”.

W pierwszej kolejności o wyborze zagadnienia tytułowego zdecydował fenomen religijny, kulturowy oraz społeczny rolniczej pielgrzymki. Była to jedyna w okresie Polski „ludowej” piesza pielgrzymka rolników na Jasną Górę. Mimo swego diecezjalnego charakteru, który może wydawać się inicjatywą lokalną, miała ona duże znaczenie dla całego środowiska rolniczego, a uczestniczyli w niej przedstawiciele innych diecezji, zapraszani w charakterze wykładowców, będąc również pątnikami. Była to także pielgrzymka, której trzon organizacyjny stanowili wierni skupieni w Duszpasterstwie Rolniczym. Udział osób świeckich zaangażowanych w jej powstanie i organizację wymaga szczególnego podkreślenia i wskazania jego wyjątkowego charakteru. Nie bez znaczenia jest również miejsce, z którego pielgrzymka wyruszała. Ziemie te włączono po zakończeniu II wojny światowej w obszar Rzeczpospolitej. Powojenna skomplikowana sytuacja na tych terenach oraz ustalenia mocarstw miały wpływ na przybywających tutaj osadników i zadomowionych autochtonów oraz wysiedlanych Niemców. Jedną z form przeżywania wiary i jej manifestowania była piesza pielgrzymka Duszpasterstwa Rolnik Diecezji Gorzowskiej z Klenicy na Jasną Górę.

28 września 2016, środa, godz. 17:00
CE IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida
Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 9, Sala Dębowa.

Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto