Psie nosy na północy naszego regionu już pracują. Na południu już się szkolą. Na te psy czeka ciężka praca

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
– Tak efektywnej metody do tej pory nie było – podkreśla Krajowy Łowczy Paweł Lisiak. – Psy będą wykonywać bardzo ciężką pracę w bardzo trudnodostępnym terenie – dodaje Łowczy Okręgowy Jacek Banaszek.

Afrykański Pomór Świń. Szkolenie psów

O pierwszym wykorzystaniu psów do poszukiwania szczątków dzików padłych na ASF miesięcznik i portal Brać Myśliwska informował w sierpniu 2021 roku. Był to ósmy rok walki z Afrykańskim Pomorem Świń w Polsce. Autor Maciej Perzyna sugerował, że zamiast mobilizować setki myśliwych, pracowników Lasów Państwowych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, lepiej za ułamek ponoszonych na to nakładów utrzymywać i wykorzystywać precyzyjne narzędzie w postaci psiego nosa.

Kilka dni temu, podczas konferencji poświęconej walce z ASF w Łagowie, Krajowy Łowczy Paweł Lisiak poinformował, że zarząd główny Polskiego Związku Łowieckiego zatwierdził nową specjalizację psów myśliwskich: psy do poszukiwania truchła padłych dzików. Pierwsze poszukiwania szczątków przez wyspecjalizowane psy zaczęły się na północy województwa lubuskiego.

– Walcząc z epidemią, którą jest Afrykański Pomór Świń, wdrażamy program poszukiwania szczątków padłych dzików. Jest to bardzo trudne do wykonania przez ludzi – wyjaśnia Paweł Lisiak. – Takie poszukiwania mają miejsce odkąd ta pandemia wystąpiła. W tej chwili korzystamy z doświadczeń naszych niemieckich kolegów i przygotowujemy psy. Jako komisja kynologiczna Polskiego Związku Łowieckiego, chcemy taką siatką pokryć całą Polskę. Ta choroba może pojawić się wszędzie. To, czego nie są w stanie zrobić ludzie, psy wykonują dość sprawnie. Pierwsze doświadczenia nasze i kolegów z Niemiec pokazują, że tak efektywnej metody do tej pory nie było.

Deutsche Jagdverband. Współpraca polsko-niemiecka

To w Niemczech został wprowadzony program poszukiwań truchła dzików za pomocą psów.

– Psy okazały się dużo lepszymi wykrywaczami, bo my chodząc po lesie, możemy nie zauważyć szczątków dzika leżących w zaroślach. Natomiast psy, które mają bardzo dobry węch, potrafią je odnaleźć i dzięki temu możemy uprzątnąć te szczątki ze środowiska – tłumaczy Wojciech Grochala, Dyrektor RDLP w Zielonej Górze. – Musimy mieć świadomość, że wirus ASF przechowuje się w kościach dzików dlatego to jest bardzo niebezpieczne. Im więcej uprzątniemy tych szczątków i dokładniej, tym dużo szybciej uda nam się zwalczyć tę chorobę.

Polski Związek Łowiecki współpracuje w tym zakresie z przedstawicielami Niemieckiego Związku Łowieckiego Deutsche Jagdverband.

– To oni nas szkolą. Mają opracowaną metodykę – informuje Jacek Banaszek, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze i wyjaśnia, jakie psy mogły dostać się na szkolenie. – Dokonujemy pewnej analizy psów. Te, które są bardziej spolegliwe, karne, nie wchodzą w kontakt ze zwierzęciem, mają zastosowanie do poszukiwania martwych dzików, padłych na ASF bądź też szczątków po nich – tłumaczy. – Będą wykonywać bardzo ciężką pracę w bardzo trudnodostępnym terenie.

Na północy woj. lubuskiego wybrano do specjalizacji 15 psów. Przeszły ze swoimi opiekunami szkolenie, które zakończyło się egzaminem. Podobne szkolenie odbywa się dla południowej części regionu. W tej części ma pracować ok. 20 psów.

Zobacz też wideo: Lubuskie prekursorem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie