Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę Noc Spadających Gwiazd! Gdzie najlepiej oglądać? Wybierz się do skansenu w Zielonej Górze Ochli | PROGRAM IMPREZY

(b)
Wideo
od 16 lat
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus zaprasza mieszkańców na piknik naukowy, któremu towarzyszyć będzie nocna obserwacja nieba. A będzie na co popatrzeć, bo granatowe niebo co jakiś czas przecinać będą świetliste smugi spalających się w atmosferze drobin kosmicznej materii.

Spektakl na sierpniowym niebie

Impreza odbędzie się w sobotę, 12 sierpnia na terenie Zagrody Kamiennej Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze Ochli. To właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia każdego roku przypada maksimum aktywności Perseidów – jednego z najpopularniejszych rojów meteorów. Przy dobrej pogodzie można zaobserwować gołym okiem tzw. spadające gwiazdy, bo w tym czasie w ziemską atmosferę wpada najwięcej kosmicznych kamieni, które efektownie się spalają.

Wydarzenie w Ochli ma charakter pikniku popularnonaukowego. O sierpniowym niebie opowie Marek Marcinkowski, a chętni będą mogli spojrzeć w górę przez teleskop. Nie zabraknie inspirujących warsztatów i eksperymentów, waty cukrowej i stoisk gastronomicznych. Atrakcją wieczoru będzie multimedialny pokaz laserowy wykonany przez VISUAL SENSATION LASERSHOWS&TECHNOLOGIES.

Impreza rozpocznie się o godz. 20.00 i potrwa do godz. 1.00. Wstęp jest bezpłatny.

MZK wydłuża trasy autobusów i wprowadza dodatkowe kursy

Miejski Zakład Komunikacji przygotował ułatwienia dla osób wybierających się na piknik. Oto szczegóły:

Linia nr 0

  • od kursu o godz. 19:24 z ulicy Wrocławskiej trasa zostanie wydłużona do Ochli;
  • z przystanku Ochla Skansen zostaną wykonane dodatkowe kursy o godz. 20:29, 20:59, 21:29, 21:59, 22:39, 23:09 i 23:39

Linia nocna N3

  • z przystanku Ochla Skansen zostanie wykonany kurs o godz. 0:26 do Os. Śląskiego.

Skąd biorą się spadające gwiazdy?

Spadające gwiazdy to inaczej meteory, czyli pozostałości po kometach lub asteroidach w postaci okruchów, a nawet ziarenek milimetrowej wielkości. Wlatują one w atmosferę ziemską z olbrzymią prędkością, rozgrzewają się do kilku tysięcy stopni Celsjusza i gwałtownie się spalają. Wtedy właśnie pojawia się na niebie rozbłysk, często jasnością zbliżoną do światła gwiazd.

Meteory wpadają w atmosferę ziemską przez cały rok, ale tylko 3-4 razy do roku zjawisko przybiera na sile. Aktywność Perseidów co roku jest inna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto